مقاله

استهلاک خودرو چیست؟

در لغت، استهلاک به معنای فرسوده شدن با گذشت زمان است. این اتفاق به مرور زمان برای اکثر قطعات یک خودرو رخ می‌دهد و به همین دلیل امکان پیشگیری قطعی از آن وجود ندارد. حتی اگر از یک وسیله به شکل صحیح استفاده شود و شرایط نگه‌داری از آن نیز مناسب باشد، همچنان شاهد این اتفاق در مدت زمان طولانی‌تری خواهیم بود.

البته استهلاک را می‌توان به معنای عمر مفید یک وسیله، خصوصا خودرو در نظر گرفت. ولی با رعایت قواعد و دستور العمل‌ ها، می‌توان این عمر مفید را افزایش داد. در کل کاهش استهلاک یک خودرو، همان افزایش عمر مفید آن است. چرا که بر اثر استفاده ناصحیح و عدم نگه‌داری مناسب از آن، استهلاک به شدت افزایش خواهد یافت.

گاهی اوقات یک شخص می‌گوید استهلاک وسیله نقلیه او بالا رفته است. این عبارت به این معنا است که عمر مفید قطعات آن خودرو زودتر از موعد، تمام شده است. در نتیجه هزینه تعمیر و نگه‌داری آن وسیله زیاد خواهد شد. این مبحث برای رانندگانی که کسب در آمد شان از خودرو است، بسیار اهمیت دارد. این افراد همواره در تلاش هستند تا حد امکان این استهلاک را کاهش دهند.

چه عواملی استهلاک خودرو را بالا می‌برد

عوامل متعددی سبب باعث بالا رفتن استهلاک یک وسیله، خصوصا خودرو می‌شود. در صورتی که به این نکات توجه نشود عمر مفید خودرو و قطعات آن به طرز چشمگیری کاهش میاید. این موارد عبارتند از:

نگه‌داشتن طولانی مدت پدال‌های ترمز و کلاچ

 بعضی رانندگان زمانی که پشت چراغ راهنما قرمز ایستاده‌اند، تا سبز شدن آن پای خود را روی پدال کلاچ یا ترمز نگه‌ می‌دارند. این عمل اشتباه باعث مستهلک شدن زودتر از موعد لنت ترمز ها خواهد شد.

دنده عقب رفتن پیش از ایست کامل خودرو

اگر با خودرو در حال حرکت هستید و نیاز شد که دنده عقب بروید، ابتدا باید به شکل کامل توقف کنید. سپس دنده را تغییر داده و آن موقع شروع به حرکت نمایید. این عبارت یعنی در زمان حرکت به سوی جلو، نباید برای عقب رفتن دنده را تعویض کرد. این کار صدمات زیادی را به چرخ دنده‌ های گیربکس خودروی شما وارد می‌کند.

استهلاک خودرو | برادران پارت

استفاده نکردن از ترمز دستی در زمان پارک کردن خودرو

شما برای جلوگیری از مستهلک شدن گیربکس، بهتر است در زمان پارک کردن یا توقف کوتاه نیز ترمز دستی را بکشید. سپس پای‌تان را از روی پدال ترمز بردارید.

نگه‌داشتن پدال کلاچ در هنگام رانندگی

تعداد زیادی از رانندگان برای خاموش نشدن خودرو خود، به صورت نیم کلاچ حرکت می‌کنند. این کار سبب افزایش مصرف سوخت، کاهش عمر صفحه کلاچ و دیسک آن می‌شود.

ترمزهای شدید و ناگهانی

رانندگی کردن با سرعت بالا و ترمزهای شدید یا ناگهانی سبب مستهلک شدن چرخ‌ ها، سیستم تعلیق و سیستم ترمز خودرو شما خواهد شد.

فشردن پدال گاز پیش از خاموش کردن خودرو

بعضی از رانندگان قبل از خاموش کردن خودروی خود، پدال گاز را فشار می‌دهند و سپس خاموش می‌کنند. این کار سبب باقی ماندن مقداری سوخت با حالت مشعل نشده درون سیلندرها می‌شود. در طول زمان، این اشتباه بزرگ به موتور خودرو آسیب می‌رساند‌‌.

چگونه استهلاک خودرو را کاهش دهیم

هنگامی که خودروی شما مستهلک شده است، یعنی عمر مفید قطعات آن زودتر پیش از موعد به اتمام رسیده است. همچنین هزینه تعمیر و نگه‌داری آن به سرعت افزایش خواهد یافت. بنابراین، باید تا حد امکان جلوی آن را گرفت. شما با رعایت نکات زیر می‌توانید عمر مفید خودروی خود را افزایش دهید:

 • تعویض به موقع روغن
 • تعویض انواع فیلترها
 • تنظیم باد چرخ‌ها
 • تعویض لنت‌ها
 • تعویض لاستیک‌ها
 • بررسی مایع خنک کننده
 • نظافت خودرو
 • پارک صحیح خودرو خود

آیا استهلاک در هر خودرویی متفاوت است

استهلاک در خودروها با توجه به مواردی مانند نوع، مدل، برند و نحوه راندن آن متفاوت خواهد بود. در حقیقت مهم‌ترین تفاوت‌ها در استهلاک هر خودرو بستگی به عوامل زیر دارد:

 • کیفیت قطعات خودرو: کیفیت لوازم استفاده شده در هر خودرو متفاوت است و همین علت سبب شده که استهلاک هر خودرو متفاوت باشد‌. برای مثال کیفیت قطعات خودرو آریو با کیفیت قطعات چانگان cs35 متفاوت است.
 • طراحی: طراحی هر خودرو در جذب مشتریان، نقش مهمی‌ ایفا می‌کند. ولی طراحی نامناسب آن باعث افزایش استهلاک خواهد شد. برای مثال سر‌ و صدا کردن تزئینات یک لاستیک، سبب سایش آن و افزایش استهلاک غیرعادی تایرها می‌شود.
 • کیفیت طراحی پلت‌فرم: یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر خودرو که قابل دیدن نیست، پلت‌فرم آن است. روی این بخش شاسی، سیستم تعلیق، محورها، موتور و کفی هر خودرو سوار می‌شود. به هر میزان که کیفیت این بخش بیشتر باشد، استهلاک خودرو کم خواهد شد. 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *