مقاله

اهمیت فیلتر های خودرو و تعویض آن

filter

اگر می خواهید ماشین محبوب شما مانند روز اول کار کند، تعویض فیلترهای خودرو ضروری هستند. هنگامی که یکی از فیلترهای شما مسدود می شود، می تواند مشکلاتی ایجاد کند و عملکرد را تحت تأثیر قرار دهد. ممکن است متوجه کاهش قدرت، دود کثیف، نور روغن یا حتی خرابی موتور شوید. در این مقاله به فیلترهای مختلف خودروی شما و اینکه چرا باید به طور مرتب فیلتر خودرو را تعویض کنید، می پردازیم.

با فیلترهای ماشین خود آشنا شوید

هر خودرو دارای چهار فیلتر اصلی است: فیلتر کابین، فیلتر روغن، فیلتر بنزین و فیلتر هوا. عملکرد همه این فیلترها فعال کردن جریان ها و گرفتن ناخالصی ها است: گرد و غبار و آلاینده های موجود در هوا، ناخالصی های موجود در سوخت یا کثیفی در روغن موتور. اگر فیلترهای خودروی شما به موقع تعویض نشوند، به درستی کار نمی کنند و در نهایت می تواند بر روی مکانیک ها تاثیر بگذارد. با تعویض فیلترها، خودروی شما کارآمدتر خواهد شد. بیایید نگاه دقیق تری بیندازیم:

فیلتر کابین چیست؟

فیلتر کابین هوای وارد شده به داخل خودرو را از طریق گرمایش و تهویه مطبوع تمیز می کند. گرد و غبار، گرده و سایر ذرات معلق در هوا را فیلتر می کند. اگر  فیلتر کابین کربن فعال دارید  ، گازهای خروجی اگزوز و بوها را نیز جذب می کند. اگر آلرژی یا مشکلات تنفسی دارید، داشتن هوای تمیز در ماشین شما بسیار مهم است.

دلایل تعویض به موقع فیلتر کابین:

برای تنفس هوای تازه تر 

فیلتر کابین با فیلتر کردن باکتری ها، گرده ها و مواد آلاینده به شما امکان تنفس هوای تمیز را می دهد. اگر فیلتر کابین خود را به طور مرتب تعویض نکنید، ممکن است متوجه بوی نامطبوع و واکنش های آلرژیک (عطسه، سرفه و غیره) شوید.

برای جلوگیری از مشکلات ایمنی و دید 

وقتی فیلتر کابین مسدود می شود، ممکن است تا حدی جریان هوای ورودی به خودروی شما را مسدود کند. این می تواند مشکل ساز باشد، به خصوص زمانی که باید پنجره ها را مه زدایی کنید.

برای افزایش عمر سیستم گرمایش تهویه مطبوع خودرو 

داشتن فیلتر کابین تمیز جریان هوا را به حداکثر می رساند و عمر سیستم گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع خودرو را افزایش می دهد.

دیدن کنید: قطعات دانگ فنگ

فیلتر هوا چیست؟

همانطور که انسان برای تنفس به اکسیژن نیاز دارد، خودرو نیز برای فرآیند احتراق به اکسیژن نیاز دارد. فیلتر هوا از رسیدن هرگونه حشرات، گرد و غبار، ذرات، ماسه یا زباله به موتور جلوگیری می کند و از ترکیب مناسبی از هوا و سوخت برای پشتیبانی از عملکرد اطمینان حاصل می کند. فیلترهای هوای خودرو به اشکال مختلف ساخته می شوند:

پانل، دایره ای یا استوانه ای. آنها از مواد چین دار ساخته شده اند که هوا را فیلتر می کند و ممکن است از پنبه، کاغذ مصنوعی یا فوم ساخته شوند.

دلایل تعویض فیلتر هوا

فیلتر هوای خودرو برلیانس خود را باید تعویض نمایید. اما چرا؟ در ادامه همراه باشید.

برای عملکرد بهتر خودرو

هنگامی که هوای جریان یافته به موتور تمیز است، مخلوط سوخت و هوا حداکثر قدرت را پشتیبانی می کند.

برای صرفه جویی در مصرف سوخت

با اطمینان از احتراق خوب، مصرف سوخت را کاهش دهید.

برای جلوگیری از دود سیاه: 

هنگامی که فیلتر هوا مسدود می شود، احتراق سوخت ناقص است و منجر به دود کثیف اگزوز می شود که نشانه بدی است.

فیلتر روغن چیست؟

فیلتر روغن جریان مداوم روغن را حفظ می کند و ذرات (کثیفی، روغن اکسید شده، ذرات فلزی) را که ممکن است به دلیل فرسودگی موتور در روغن موتور ظاهر شوند را حذف می کند. روغن موتور را تصفیه می کند تا بتواند کار خود را به نحو احسن انجام دهد. یک فیلتر روغن به اندازه کافی ظرفیت نگهداری آلاینده ها را دارد تا تا تعویض روغن بعدی کاملاً کار کند.

دلایل تعویض فیلتر روغن:

برای کاهش سایش موتور

خرابی فیلتر روغن به ناخالصی ها اجازه عبور می دهد و ورود روغن را کند می کند، که می تواند منجر به سایش زود هنگام موتور، عملکرد ضعیف یا حتی خرابی موتور شود.

برای جلوگیری از کثیف شدن روغن جدید

فیلتر روغن معمولاً باید در هر تعویض روغن (هر 10000 کیلومتر برای یک خودروی بنزینی و هر 15000 کیلومتر برای یک دیزل) تعویض شود تا روغن جدید شما کثیف نشود.

فیلتر سوخت چیست؟

فیلتر بنزین ناخالصی هایی مانند گرد و غبار، زنگ زدگی و شن موجود در سوخت را حذف می کند. با از بین بردن این آلودگی ها، فیلتر بنزین از انژکتورهای سوخت شما محافظت می کند و نقش کلیدی در حفظ عملکرد و طول عمر موتور خودروی شما ایفا می کند.

دلایل تعویض فیلتر بنزین:

برای حفظ عملکرد موتور

اگر فیلتر بنزین شما مسدود شود، می تواند جریان را کاهش دهد و عملکرد را ضعیف کند زیرا موتور در کشیدن سوخت مشکل دارد. با مسدود شدن فیلتر، پمپ بنزین بسیار سخت‌تر کار می‌کند و ممکن است هنگام روشن کردن خودرو با مشکل مواجه شوید یا متوجه شتاب ضعیف یا توقف آن شوید.

برای سالم نگه داشتن قطعات خودرو

به دلیل عملکرد سایشی، کثیفی و آلاینده های موجود در سوخت می تواند سرعت فرسودگی و پارگی را افزایش دهد، به قطعات گران قیمت آسیب برساند و حتی باعث از کار افتادن پمپ بنزین و انژکتور شود.

 

در حالی که فیلترها مهم نیستند، اما برای عملکرد روان و سلامت عمومی وسیله نقلیه شما حیاتی هستند. برای اینکه خودروی خود به طور موثر کار کند، انواع مختلف فیلتر خودرو را زیر نظر داشته باشید و فیلتر خودرو را تعویض کنید تا بتوانند آزادانه جریان داشته باشند. اگر مطمئن نیستید، به دفترچه راهنمای مالک نگاه کنید یا با یک مکانیک خبره در مورد بهترین گزینه ها صحبت کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *