مقاله

بهترین زمان تعویض قطعات ماشین

بهترین زمان تعویض قطعات ماشین

بهترین زمان تعویض قطعات ماشین چه زمانیست؟ بهترین زمان تعویض قطعات ماشین توسط چه کسی تعیین میشود و یا اصلا چه زمانی باید بفهمیم که بهترین زمان تعویض قطعات ماشین ما فرا رسیده است؟ خودروها برای اطمینان از اینکه به درستی کار می کنند نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارند. با این حال، پیگیری زمان تعویض مواد مصرفی می تواند دشوار باشد، به خصوص اگر برای اولین بار صاحب خودرو هستید. به همین دلیل است که خودروسازان برنامه تعمیر و نگهداری را در کتابچه راهنمای خودرو گنجانده اند.

متأسفانه، بیشتر برنامه‌ها فقط چند قسمت را پوشش می‌دهند، معمولاً آن‌هایی که اغلب نیاز به تعویض دارند. پس بقیه چی؟  اینجاست که ما وارد می‌شویم. ما یک برنامه جامع تعمیر و نگهداری قطعات مصرفی خودرو ایجاد کرده‌ایم، بنابراین نیازی نیست این مشکل را پشت سر بگذارید.  دستورالعمل ها بر اساس فواصل تخمینی توصیه شده توسط چندین خودروساز و تعمیرگاه است. حتی در این صورت، باید به دفترچه راهنمای خودرو یا مراکز خدمات مجاز خودرو خود مراجعه کنید، زیرا برخی از مدل‌های خودرو دارای برنامه زمانی خاصی هستند و بهترین زمان تعویض قطعات ماشین در آنجا درج شده است.

به طور کلی، تولیدکنندگان از تعداد کیلومتر یا مسافت پیموده شده به عنوان معیاری برای تعیین بهترین زمان تعویض قطعات ماشین، زمانی که قطعات خاصی نیاز به تعویض دارند، استفاده می کنند. دیگران از تعداد ماه ها یا سال هایی که ماشین در جاده بوده استفاده می کنند. گاهی این دو با هم ترکیب می شوند.

با توجه به مسافت پیموده شده، تولید کنندگان در تعیین بهترین زمان تعویض قطعات ماشین از برنامه 30-60-90 استفاده می کنند. به عبارت ساده، برخی از قطعات بعد از 30000 مایل، 60000 مایل و 90000 نیاز به تعویض دارند. شما می توانید این کار را تا مسافت پیموده شده بالاتر در محدوده بیش از 120000 مایل ادامه دهید. یادداشت 30-60-90 برای دارندگان خودرو در سایر نقاط جهان بسیار ساده تر است.

برای ما در ایران، این 48-96-145 خواهد بود به همین ترتیب به شما یادآوری می کند که برخی از قسمت های ماشین شما بعد از 48000 کیلومتر، 96000 کیلومتر و 145000 کیلومتر به تعمیر و نگهداری و تعویض نیاز دارند و بهترین زمان تعویض قطعات ماشین آن رسیده است.

سرویس و نگهداری های مرتب

بهترین زمان تعویض قطعات ماشین شما رسیده است؟ حال بهتر است آن را تعویض کنید. اما صبر کنید! بهترین زمان تعویض قطعات ماشین منظور از کدام قطعات است؟ در واقع کدام قطعات را باید تعویض نماییم؟

محتوای پیشنهادی: قطعات برلیانس h320

روغن و فیلتر روغن

بهترین زمان تعویض قطعات ماشین

بهترین زمان تعویض قطعات ماشین

فیلتر روغن و روغن خودروی شما باید طبق توصیه سازنده مرتباً تعویض شود. همانطور که به رانندگی ادامه می دهید، ذرات ریز راه خود را به داخل موتور پیدا می کنند. برای جلوگیری از سایش موتور، باید این ذرات را از بین ببرید. بهترین زمان تعویض قطعات ماشین برای روغن های غیر مصنوعی، اکثر سازندگان تعویض روغن و فیلتر روغن را پس از حدود سه ماه یا 4800 کیلومتر (3000 مایل) توصیه می کنند. در مورد روغن مصنوعی (که امروزه رایج است)، برد کیلومتر 8000 تا 16000 کیلومتر (5000 تا 10000 مایل) است.

فیلتر هوا

برای یک لحظه تصور کنید که بینی شما مسدود شده است. نفس کشیدن سخت می شود، درست است؟ وقتی فیلتر هوای ماشین شما مسدود شده است، این حالت در مورد موتور مشابه است. به همین دلیل است که باید فیلتر را بعد از 24000 تا 48000 کیلومتر (15000 تا 30000 مایل) عوض کنید. اگر در محله ای پر گرد و غبار زندگی می کنید یا در جاده های پر گرد و غبار رانندگی می کنید، فیلتر خود را در 24000 کیلومتر تعویض کنید.

فیلتر سوخت

وقتی صحبت از فیلتر بنزین می شود، سازندگان توصیه های مختلفی بهترین زمان تعویض قطعات ماشین برای تعویض دارند. به این ترتیب، بهتر است به تعمیرگاه مراجعه کرده و آزمایش فشار انجام دهید تا وضعیت فیلتر مشخص شود. توصیه می کنیم در صورت گرفتگی فیلتر خود را تعویض کنید، که معمولاً قبل از 40000 کیلومتر (25000 مایل) اتفاق می افتد.

لاستیک ماشین

بهترین زمان تعویض قطعات ماشین

بهترین زمان تعویض قطعات ماشین

هر ماه فشار باد لاستیک های خود را چک کنید. بسته به سایش آج، آنها را پس از 8000 تا 13000 کیلومتر (5000 تا 8000 مایل) حرکت چک کنید. اگر رزوه ها فرسوده شده اند، لاستیک را تعویض کنید.

محتوای پیشنهادی: قطعات برلیانس V5

سیستم تعلیق

توصیه می کنیم سیستم تعلیق را بعد از تقریباً 80000 کیلومتر (50000 مایل) بازرسی کنید. تمام اجزای سیستم از جمله شوک ها، بوش ها، فنرها و پایه ها را بررسی کنید. در حالی که در آن هستید، ارتفاع سواری را نیز بررسی کنید.

باتری

بهترین زمان تعویض قطعات ماشین

بهترین زمان تعویض قطعات ماشین

باتری ها معمولا دارای گارانتی هستند. از این رو، آنها بر اساس زمان رتبه بندی می شوند. سلامت و طول عمر باتری شما توسط عوامل مختلفی از جمله دما و مدت زمان استفاده نشده تعیین می شود. معمولاً 4 تا 5 سال کار می کنند و پس از آن باتری ها باید تعویض شوند . برای یک مالک متوسط ​​خودرو، این به 80500 تا 96000 کیلومتر (50000 تا 60000 مایل) ترجمه می شود.

روغن گیربکس

سطوح بسیار پایین روغن گیربکس ممکن است اثرات نامطلوبی مانند سوختن انتقال داشته باشد. شما باید به جای بسته به مسافت پیموده شده یا زمان، مایع گیربکس را به طور منظم چک کنید . یکی از راه‌های تشخیص اینکه آیا روغن گیربکس شما نیاز به تغییر دارد یا خیر، رنگ و بو است. روغن گیربکس بد رنگ قرمز یا قهوه ای تیره یا بوی سوختگی خواهد داشت. خودروهای مدرن چراغ هشدار (موتور چک) را روی داشبورد نشان می‌دهند . برای مدل‌های قدیمی‌تر خودرو، می‌توانید مایع را با استفاده از میله گیربکس سیال بررسی کنید.

گفته می شود، گیربکس های اتوماتیک معمولا مسافت پیموده شده بیشتری را قبل از اینکه نیاز به تعویض مایع گیربکس داشته باشند در مقایسه با گیربکس های دستی پوشش می دهند. این مایع می تواند بین 48000 تا 160000 کیلومتر (30000 تا 100000 مایل) برای گیربکس های اتوماتیک دوام بیاورد. از طرف دیگر گیربکس های دستی پس از طی مسافت 48000 تا 96000 کیلومتر (30000 تا 60000 مایل) نیاز به تعویض دارند.

لنت های ترمز

بهترین زمان تعویض قطعات ماشین

بهترین زمان تعویض قطعات ماشین

عمل ترمز هنگام رانندگی باعث سایش لنت ترمز می شود. همانطور که آنها فرسوده می شوند، لاستیک خراشیده می شود و سطح فلز را آشکار می کند. در این مرحله صداهای جیغی را خواهید شنید و این نشانه شما برای جایگزینی آنهاست. سرعت فرسودگی لنت های ترمز به رانندگی شما بستگی دارد، اما اکثر آنها می توانند تا 80000 کیلومتر (50000 مایل) به شما خدمت کنند.

روتورهای ترمز

هنگام ترمزگیری، لنت های ترمز روی روتورها که دیسک های فلزی هستند، فشرده می شوند. از آنجایی که روتورها سوء استفاده حرارتی زیادی را متحمل می شوند، تاب خوردن آنها پس از 96000 کیلومتر (60000 مایل) بسیار رایج است.  می توانید روتورهای تاب خورده را جایگزین یا دوباره روی سطح قرار دهید تا دوباره صاف شوند. دومی گزینه ارزان‌تری است، اما فقط یک بار می‌توان آن را انجام داد، پس از آن در نهایت نیاز به خرید یک مجموعه جدید خواهید داشت.

محتوای پیشنهادی: قطعات برلیانس h330

خنک کننده

مایع خنک کننده تضمین می کند که موتور هنگام کار بیش از حد گرم نمی شود. با گذشت زمان، سطح pH مایع خنک کننده تغییر می کند یا سطح مایع خنک کننده کاهش می یابد. در نتیجه، نمی تواند موتور را به طور موثر خنک کند، و بسته افزودنی مایع خنک کننده می تواند توانایی کنترل خوردگی خود را از دست بدهد.

برای ایمن بودن، شیلنگ های خنک کننده و رادیاتور را پس از طی مسافت 96000 کیلومتر (60000 مایل) تعویض کنید. همچنین هنگام تعویض مایع خنک کننده باید سیستم خنک کننده را شستشو دهید. امروزه خنک کننده هایی با عمر طولانی وجود دارند که بیش از 160000 کیلومتر (100000 مایل) دوام می آورند.

روغن ترمز

روغن ترمز جزء جدایی ناپذیر سیستم ترمز هیدرولیک است. در صورت آلودگی، کل سیستم ترمز به خطر می افتد. به همین دلیل است که باید مایع را همانطور که در کتابچه راهنمای کاربر توصیه شده است تعویض کنید تا مطمئن شوید که ترمزهای شما همیشه کار می کنند. اکثر سازندگان توصیه می کنند روغن ترمز را بعد از 2 تا 3 سال یا 32000 تا 72000 کیلومتر (20000 تا 45000 مایل) تعویض کنید.

تسمه تایم یا زنجیر

بهترین زمان تعویض قطعات ماشین

بهترین زمان تعویض قطعات ماشین

دانستن بهترین زمان تعویض قطعات ماشین مخصوصا برای این قطعه به شدت حیاتیست چرا که دانستن بهترین زمان تعویض قطعات ماشین از اهمیت زیادی برخوردار اس تو ندانستن بهترین زمان تعویض قطعات ماشین ممکن است هزینه های بسیاری را برای شما به دنبال داشته باشد. برخی خودروها از تسمه تایم استفاده می کنند در حالی که برخی دیگر از زنجیر تایم استفاده می کنند. اگر خودروی شما از زنجیر تایم استفاده می‌کند، در اینجا تحت پوشش هستید زیرا می‌تواند برای مدت طولانی به شما خدمت کند.

با این حال، باید از یک مکانیک بخواهید که هر بار که برای سرویس می روید، بررسی کند که آیا کشش مناسبی دارد یا خیر. اگرچه این یک منظره معمولی نیست، گاهی اوقات حلقه های زنجیره می توانند کشیده شوند. برای دارندگان خودروهایی که از تسمه استفاده می کنند، توصیه می کنیم آن را پس از 120000-145000 کیلومتر (75000 تا 90000 مایل) یا زمانی که کشش آن کاهش می یابد، تعویض کنند.

محتوای پیشنهادی: برای برلیانس چه لنت ترمزی بخریم؟

روغن هیدرولیک فرمان

روغن هیدرولیک نقش مهمی در احساس فرمان دارد.بهترین زمان تعویض قطعات ماشین برای این بخش را با هم بررسی میکنیم. مایع فرمان کم قدرت، فرمان را سخت می کند و می تواند هنگام چرخاندن چرخ ها صدا ایجاد کند. چنین مسائلی معمولاً پس از 120000 کیلومتر (75000 مایل) یا حتی قبل از آن علامت در برخی موارد به وجود می آیند.

 

سیستم احتراق

خودروهای مدرن در صورت بروز مشکل در اجزای سیستم جرقه زنی، چراغ هشدار را روی داشبورد نشان می دهند. اسکنر/خواننده OBD را برای کد مشکل مربوط به OBD-II بررسی کنید تا مشکل دقیق مشخص شود. طول عمر شمع به نوع شمع استفاده شده و نحوه کارکرد خودرو بستگی دارد. شمع های تیتانیوم یا ایریدیوم معمولاً 160000 کیلومتر (100000 مایل) کار می کنند. اگر خودروی شما از نمونه هاب ارزان‌تری مانند مس استفاده می‌کند، پس از هر 64000 کیلومتر (40000 مایل) آنها را تعویض کنید.

تعمیر و نگهداری بیش از 193000 کیلومتر (120000 مایل)

تعمیر و نگهداری مناسب می تواند طول عمر بیش از 193000 کیلومتر (100000 مایل) را به ماشین شما بدهد. در این مرحله، این احتمال وجود دارد که گارانتی های شما منقضی شده باشد. اگر هنوز هم می خواهید ماشین چند سال دیگر به شما خدمت کند، در اینجا مواردی وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

سنسورهای O2 را بررسی کنید زیرا ممکن است پس از رانندگی طولانی مدت، تولید احتراق را جمع آوری کرده باشند.  کلاچ کمپرسور تهویه مطبوع را از نظر سایش یا هرگونه لغزش بررسی کنید، به خصوص اگر خودرویی فاقد روش بازرسی برای کلاچ باشد. انژکتور سوخت را تمیز کنید زیرا سوزن و صندلی انژکتور احتمالاً در این علامت مسافت پیموده شده آسیب زیادی دیده است. علاوه بر این، کربن ممکن است روی درپوش ها انباشته شده باشد که بر الگوی پاشش سوخت تأثیر می گذارد.

بهترین زمان تعویض قطعات ماشین به کجا مراجعه کنیم؟

بهترین زمان تعویض قطعات ماشین

بهترین زمان تعویض قطعات ماشین

با افزایش روزافزون واردات خودرو و پیشرفت صنعت اتومبیل در ایران، شرکت بازرگانی برادران پارت با هدف بهبود ارتباط با مشتریان خود، مسیر ارتباطی به صورت آنلاین برقرار کرده است و بهترین خدمات را در زمینه فروش قطعات برلیانس، آریو، چانگان، دانگ فنگ و کوئیک ارائه می دهد. با پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن اینترنت، خرید محصولات به ویژه خرید قطعات خودرو به صورت آنلاین صورت می پذیرد. شرکت بازرگانی برادران پارت در تلاش است تا شما عزیزان بتوانید قطعات اتومبیل خود را از معتبرترین نمایندگی ها خریداری کنید.

شرکت بازرگانی برادران پارت در تلاش است که با وجود مشکلات حاکم، با کیفیت ترین قطعات خودرو را با کمترین سود و بهترین قیمت در اختیار شما عزیزان قرار دهد. لازم به ذکر است تمامی قطعاتی که در برادران پارت ارائه می شود دارای استاندارد بوده و به صورت مستقیم به کشور وارد می شود. براداران پارت در تلاش است تا رضایتمندی مشتریان خود را به بهترین نحو جلب کند. شما عزیزان می توانید برای خرید بلبرینگ چرخ جلو چانگان CS35 به بخش فروشگاه این مجموعه مراجعه کرده و محصول مورد نظر خود را سفارش دهید.

عمده مشکلات کسانی که دارنده خودرو چینی هستند این است که نگران خرید قطعات یدکی تقلبی می باشند. بازار ایران در زمینه قطعات چینی متنوع است و قطعات تقلبی و غیر اصل به وفور یافت می شود.

محتوای پیشنهادی: چراغ جلو چانگان cs35

نتیجه گیری

به یاد داشته باشید که موارد فوق فقط دستورالعمل های بسیاری از تولید کنندگان است. شما باید برای برنامه نگهداری توصیه شده به دفترچه راهنمای خودرو خود مراجعه کرده و به آن پایبند باشید. می توانید با استفاده از این راهنما تقویم خود را ایجاد کنید و آن را در گاراژ خود نگه دارید. این شما را در نگهداری خودرو، بردن آن برای سرویس و صرفه جویی در تعویض قطعات اصلی خودرو راهنمایی می کند.

با رعایت برنامه می توانید مشکلات خودروی خود را پیش بینی کرده و حتی از آنها پیشگیری کنید. ماشین خود را در حالت ایده آل نگه دارید، و این لطف را به شما باز خواهد گرداند. بهترین زمان تعویض قطعات ماشین را با یکدیگر در این مقاله خواندیم و میدانیم بهترین زمان تعویض قطعات ماشین برای هر قطعه کدام است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه بهترین زمان تعویض قطعات ماشین با برادران پارت تماس بگیرید.

 

3 دیدگاه در “بهترین زمان تعویض قطعات ماشین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.