مقاله

تفاوت لوازم یدکی و لوازم استوک

قیمت بالای لوازم یدکی نو اورجینال باعث شده است بسیاری از افراد برای تعویض قطعات یدکی خودروی خود از لوازم یدکی استوک استفاده کنند. دارندگان خودروهای خارجی در هنگام تعویض قطعات یدکی با محصولات غیر اورجینال مواجه می‌شوند. این نوع قطعات یدکی هر چند که استوک نیستند؛ ولی به دلیل غیر اصل بودن استفاده از آن‌ها به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود و بهتر است برای تعویض لوازم یدکی خودروهای خارجی از قطعات اصل، اورجینال و نو استفاده شود.

لوازم یدکی چیست؟

تمام افرادی که خودرو دارند به خوبی با مفهوم لوازم یدکی آشنا هستند. خودرو مانند هر وسیله‌ای دچار خرابی می‌شود که برای رفع آن باید قطعات یدکی آن تعویض شوند. در واقع به لوازم و تجهیزاتی که برای رفع مشکلات خودرو استفاده می‌شوند، لوازم یدکی گفته می‌شود. وارد شدن ضربه به خودرو در هنگام تصادفات باعث آسیب دیدن قطعات یدکی خودرو خواهد شد و برای رفع مشکل باید لوازم  خودرو که شامل لوازم بدنه، لوازم جلوبندی و گیربکس می‌شوند را تهیه کنید.

انواع لوازم یدکی خودرو

انواع مختلفی از لوازم یدکی خودرو وجود دارد، که در هنگام نیاز لازم است آنها را تهیه و خریداری کنید. به طور کلی می توان این لوازم را به دسته های زیر تقسیم کرد:

 • قطعات موتور: این شامل مواردی مانند بلوک موتور، سرسیلندر، پیستون ها، میل لنگ، میل بادامک و سوپاپ ها می شود. رنج قیمتی این قطعات بسته به نوع خودرو و مدل آن از 500 هزار تومان تا ده میلیون تومان متغیر است. به عنوان مثال لوازم موتوری و گیربکس برلیانس ممکن است با لوازم موتوری هایما متفاوت باشد.
 • قطعات سیستم انتقال قدرت که شامل کلاچ، گیربکس، دیفرانسیل و میل پروانه می شود. این قطعات بسته به نوع قطعه از 500 هزار تومان تا 20 میلیون تومان در بازار وجود دارد.
 • قطعات سیستم تعلیق که شامل بازوها، کمک فنرها، فنرها و چرخ ها می شود. این قطعات را می‌توانید بین 200 هزار تومان تا 8 میلیون تومان پیدا کنید.
 • قطعات سیستم ترمز که شامل روتورها، کالیپرها، لنت ها و خطوط ترمز می شود. این قطعات بین 100 هزار تا 2 میلیون تومان رنج قیمتی دارند.
 • قطعات سیستم فرمان که در برگیرنده جعبه فرمان، میله های کششی، اتصالات انتهایی و رینگ فرمان می شود. این موارد بین 200 هزار تومان تا 10 میلیون تومان هزینه بردار است.
 • قطعات بدنه مانند سپرها، گلگیرها، درها و پنل های بدنه که رنج قیمتی آن بین 200 هزار تومان تا 5 میلیون قرار دارد.
 • قطعات شیشه مانند شیشه جلو، شیشه های جانبی و شیشه عقب که رنج قیمتی از 500 هزار تومان تا یک میلیون تومان را شامل می‌شوند.
 • قطعات داخلی که شامل مواردی مانند صندلی ها، داشبورد، فرمان و کفپوش می شود. این لوازم قیمت های متفاوتی از 200 هزار تومان تا 10 میلیون تومان، بسته به نوع قطعه دارند.
 • لوازم جانبی مانند باتری ها، لاستیک ها، چرخ ها و ابزار که از 100 هزار تومان تا 10 میلیون تومان قطعه دارند.

هنگام خرید لوازم یدکی خودرو، مهم است که قطعات باکیفیت را انتخاب کنید که با خودروی شما سازگار باشند. همچنین باید یک مکانیک معتبر پیدا کنید تا قطعات را برای شما نصب کند.

لوازم یدکی استوک 

لوازم یدکی استوک به قطعات یدکی دسته‌دوم و کارکرده گفته می‌شود که از روی خودروهای تصادفی یا خودروهایی که قابل استفاده نیستند، باز می‌شوند. قطعات یدکی استوک یا دست دوم وارداتی هستند که هیچ ضمانت‌نامه‌ای برای خرید این نوع قطعات به مشتری داده نمی‌شود. قیمت لوازم یدکی استوک تا حدود زیادی ارزان‌تر از لوازم یدکی نو است؛ ولی استفاده از آن‌ها توصیه نمی‌شود.

معایب قطعات یدکی استوک 

البته که استفاده از لوازم یدکی دست دوم معایبی دارد و بهتر است با صرف هزینه بیشتر سلامت خودرو خود را به خطر نیندازید. معایب لوازم یدکی استوک شامل گزینه‌های زیر می‌شوند:  

 • استفاده از قطعات یدکی استوک باعث آسیب رساندن به خودرو می‌شود؛ چون این قطعات کیفیت و کارایی لازم را ندارند. 
 • استفاده از لوازم یدکی استوک یا دست‌دوم هزینه‌های تعمیر خودرو را افزایش می‌دهند. 
 • برخی از این نوع قطعات یدکی سرقتی هستند یا این که به شدت دچار آسیب شده‌اند. 
 • این نوع قطعات یدکی ضمانت‌نامه ندارند. ممکن است بلافاصله بعد از خرید لوازم یدکی استوک قطعه مورد نظر معیوب باشد و شما مجبور به خرید قطعه نو شوید که این باعث افزایش هزینه‌های شما می‌شود. 
 • لوازم یدکی استوک طول عمر کوتاهی دارند.

تفاوت لوازم یدکی و لوازم استوک | برادران پارت

مزایای خرید لوازم یدکی نو 

خودروهای خارجی که در کشور ما وجود دارند، عمدتا چینی و کره‌ای هستند. لوازم یدکی خودروهای خارجی مانند لوازم بدنه برلیانس را باید از فروشگاه‌ های معتبر بخرید. از مزایای خرید لوازم یدکی اورجینال نو نسبت به لوازم یدکی استوک به گزینه‌های زیر می‌توان اشاره کرد: 

 • لوازم یدکی نو با برند معتبر کیفیت بالایی دارند. به همین دلیل در هنگام خرید باید به برند سازنده آن توجه کنید. 
 • طول عمر بالایی دارند و بعد از نصب آن‌ها به تعویض مداوم نیازی ندارند. 
 • ارائه ضمانت‌نامه معتبر به مشتریان یکی دیگر از مزایای خرید لوازم یدکی نو است. 
 • خرید لوازم یدکی اورجینال نو باعث کاهش هزینه تعمیر و نگهداری خودرو می‌شود. 
 • هزینه بیشتری را برای خرید لوازم یدکی نو نسبت به خرید قطعات یدکی استوک باید پرداخت کنید. 

نکات مهم هنگام خرید لوازم یدکی 

اگر از خرید لوازم یدکی استوک صرفه‌نظر کرده‌اید و می‌خواهید لوازم یدکی نو بخرید، بهتر است در لوازم یدکی نو، اصل آن را خریداری کنید. دقت کنید که توجه به بسته‌بندی لوازم یدکی اورجینال یکی از نکات مهم است. قطعات یدکی نو و اورجینال از کیفیت خوبی برخوردار هستند. توجه داشته باشید لوگوی‌های هک شده بر روی قطعات یدکی اورجینال یکی دیگر از نکات مهم در هنگام خرید لوازم یدکی نو و اورجینال است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *