مقاله

اصلی‌ترین دلایل جوش آوردن خودرو  

اصلی‌ترین دلایل جوش آوردن خودرو  

جوش آوردن خودرو به معنی آن است که دمای موتور بیش از حد بالا رفته است و اتفاقی است که ممکن است برای هر نوع خودرویی پیش بیاید. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که آب رادیاتور یا همان مایع خنک کننده داغ شود و دمای موتور بالا برود. خودرو معمولا در روزهای گرم سال بیش از اندازه گرم می‌شود اما به جز گرما عوامل دیگری نیز باعث جوش آوردن خودرو خواهد شد. 

آیا می‌دانید جوش آوردن خودرو چه تاثیری بر قطعات چانگان cs35 می‌گذارد؟ در این مقاله می‌خواهیم مهمترین علت جوش آوردن خودرو و راه‌ های جلوگیری از این مشکل را همراه با شما بررسی کنیم. با ما همراه باشید.  

کاهش مایع خنک کننده

اگر مایع خنک کننده به مقدار کافی در مدار سیستم خنک کنندگی وجود نداشته باشد، موتور بیش از اندازه داغ می‌شود و در اصطلاح می‌گویند که خودرو جوش آورده است. عدم توجه به سطح مایع خنک کننده دلیل اصلی بروز این اتفاق است به همین دلیل توصیه می‌شود پیش از سفر حتما میزان آب و مایع موجود در مخزن موتور را بررسی کنید. 

مسدود شدن مدار رادیاتور

اگر مسیر عبور مایع خنک کننده در رادیاتور به هر دلیل مسدود شده باشد، فرآیند خنک شدن مایع به درستی انجام نخواهد شد و پیش از آن که مایع سرد شده باشد در مدار به جریان درآمده و موتور سرد نخواهد شد. در نتیجه حرارت موتور بالا رفته و جوش می‌آورد. 

خراب شدن ترموستات

ترموستات دمای مایع خنک کننده را بررسی می‌کند و هر زمان که دما به حد استاندارد رسیده باشد، مایع در مدار به گردش در خواهد آمد. حال اگر ترموستات خراب شده باشد این فرایند به درستی انجام نمی‌شود و موتور در زمان مناسب خنک نخواهد شد. 

خراب شدن واتر پمپ 

یکی از دلایل جوش آوردن خودرو خراب بودن واتر پمپ است. وقتی که واتر پمپ خراب باشد خودرو در هر حالت حتی در حالت درجا جوش خواهد آورد. واتر پمپ وظیفه دارد مایع را در رادیاتور و مدار به گردش در بیاورد و اگر مایع به طور کامل جریان نداشته باشد، موتور خنک نشده و جوش می‌آورد. 

اصلی‌ترین دلایل جوش آوردن خودرو  | برادران پارت

جوش آوردن خودرو بیشتر در کدام فصل از سال اتفاق می‌افتد؟ علت چیست؟ 

شاید فکر کنید که جوش آوردن ماشین تنها مربوط به فصول گرم سال است و این اتفاق هرگز در زمستان رخ نخواهد داد. اما باید بگوئیم که داغ شدن موتور دلایل متعددی دارد که یکی از آنها گرم بودن هوا است. در فصول سرد سال نیز ممکن است موتور داغ کند و مایع خنک کننده به نقطه جوش برسد. از مهمترین دلایل جوش آوردن موتور در هوای سرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. رانندگی کردن در سربالایی برای مدت طولانی 
 2. حرکت با دنده سنگین در مدت زمان بسیار طولانی 
 3. گیر کردن در ترافیک سنگین و استراحت ندادن به موتور خودرو 
 4. کثیف شدن جلو پنجره و مسدود شدن راه عبور هوا 
 5. خراب شدن فن رادیاتور 
 6. منجمد شدن آب رادیاتور به دلیل سرمای زیاد 

اما در فصول گرم سال به دلیل بالا بودن دمای محیط احتمال جوش آوردن خودرو بیشتر از فصل زمستان است و دلیل آن نیز بالا رفتن دمای قطعات موتور است. در این شرایط مایع خنک کننده خیلی زودتر از حالت عادی به نقطه جوش می‌رسد و توانایی خنک کردن موتور را نخواهد داشت. به همین دلیل توصیه می‌شود در فصول گرم سال از مایع ضد جوش استفاده شود تا نقطه جوش مایع خنک کننده کمی بالاتر رود. 

هنگام جوش آوردن خودرو چکار باید کرد؟ 

هر زمان موتور خودرو جوش آورد اقدامات زیر را انجام دهید: 

 • سرعت خود را کم کنید و خودرو را در محلی امن پارک کنید. 
 • کولر ماشین را خاموش کردن و شیشه‌ها را پائین بکشید.
 • اگر در ترافیک بودید بهتر است خودرو را خلاص کنید و چند بار پدال گاز را فشار دهید تا سرعت واتر پمپ و فن رادیاتور بیشتر شود. 
 • بعد از پارک کردن، کاپوت را بالا بزنید.
 • بخاری را روشن کنید تا حرارت موتور به داخل هدایت شده و موتور خنک شود.
 • پس از این که موتور خنک شد با یک دستمال به آرامی درپوش رادیاتور را باز کنید و مقداری آب داخل آن بریزید. 

چطور از جوش آوردن خودرو جلوگیری کنیم؟ 

برای این که خودروی شما جوش نیاورد و موتور آسیب نبیند چند نکته را رعایت کنید: 

 1. اط ضد یخ استفاده کنید
 2. خودرو را در حالت درجا روشن نگذارید
 3. فشار زیادی به خودرو وارد نکنید
 4. خودرو را به طور مرتب سرویس کنید
 5. مایع خنک کننده را به طور منظم چک کنید

کارشناسان فروشگاه برادران پارت توصیه می‌کنند برای جلوگیری از بالا رفتن دمای موتور بهتر است عملکرد قطعات سیستم خنک کنندگی خودرو را به دقت بررسی کرده و در صورت وجود هرگونه خرابی یا سایش در هر از قطعات، نسبت به تعویض آنها اقدام نمائید. علاوه بر این اقدامات ضروری از جمله هواگیری رادیاتور، تمیز کردن قطعات موتور، استفاده از قطعات باکیفیت و مایع خنک کننده استاندارد را فراموش نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *