مقاله

دلایل خرابی گیربکس آریو

در بازار خودرو ایران،‌ مدل‌های مختلفی از ماشین‌های چینی وجود دارند که یا توسط کارخانجات داخلی مونتاژ می‌شوند تا توسط برخی شرکت‌ها به صورت مستقیم وارد می‌شوند. یکی از خودروهای چینی که در ایران توسط خودروسازی سایپا مونتاژ و به بازار عرضه می‌شود، آریو نام دارد. با توجه به اینکه این خودرو در داخل کشور مونتاژ می‌شود نسبت به سایر خودروهای خارجی از قیمت مناسب‌تری برخوردار است. خودروی آریو دارای گیربکس از نوع اتوماتیک است؛ با توجه به اهمیت و نقش گیربکس در خودرو آریو در این مقاله قصد داریم دلایل خرابی گیربکس آریو را بررسی کرده با نحوه سرویس و نگهداری آن آشنا شویم. 

گیربکس چیست؟

پیش از پرداختن به بررسی دلایل خرابی گیربکس آریو، ابتدا با گیربکس و عملکرد آن در خودرو آشنا می‌شویم. به حرکت درآمدن یک خودرو وابسته به عوامل متعددی است. در واقع یک خودرو برای حرکت کردن به منبع نیرو و عامل انتقال دهنده آن نیاز دارد. مهم‌ترین و اصلی‌ترین وظیفه گیربکس در خودرو انتقال توان مکانیکی از منبع تولید نیرو به مصرف کننده است. گیربکس یا جعبه دنده که معمولا دارای 4 الی 5 برای حرکت رو به جلو و یک دنده برای حرکت رو به عقب است، می‌تواند نیروی مکانیکی را با سرعت‌ها و گشتاورهای لازم سیستم به مصرف کننده منتقل کند. 

گیربکس به عنوان سیستم انتقال دهنده از 3 بخش اساسی تشکیل شده است که شامل جعبه دنده، کلاچ و دیفرانسیل می‌شود. هر خودرویی این قابلیت را دارد که با توان و گشتاور متفاوت، نیروی مورد نیاز برای حرکت کردن را تولید کند اما گیربکس وظیفه دارد که بدون نیاز به افزایش دور موتور و گشتاور، خودرو را به سرعت مورد نیاز برساند. در واقع ایجاد تعادل بین سرعت و نیرو مهم‌ترین وظیفه گیربکس در خودرو به حساب می‌آید. 

دیدن کنید: لوازم یدکی آریو

مهم‌ترین دلایل خرابی گیربکس آریو

عوامل مختلفی وجود دارند که می‌توانند باعث وارد شدن آسیب به گیربکس و خراب شدن آن شوند. از مهم‌ترین دلایل خرابی گیربکس آریو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد

  • کثیف بودن روغن گیربکس (روغن واسکازین)
  • تغییر رنگ روغن گیربکس
  • وجود نشتی در محفظه روغن گیربکس
  • کم بودن روغن نسبت به میزان استاندارد
  • کیفیت پایین روغن گیربکس
  • تعویض نامناسب و نادرست روغن گیربکس 

برخی نشانه‌ها وجود دارند که به راننده هشدار می‌دهند که گیربکس ماشین در معرض آسیب بوده و احتمال خراب شدن آن وجود دارد. وجود نشتی روغن از ناحیه گیربکس، لغزش شدید یا خفیف ماشین در زمان حرکت،‌ وجود تاخیر در تعویض دنده، روشن شدن چراغ چک ماشین، شنیدن صدای ناله مانند زوزه از قسمت گیربکس، استشمام بوی سوختگی از ناحیه گیربکس، گیر کردن ماشین در دنده 2 و 3، کاهش توان و قدرت موتور و کاهش شتاب حرکت ماشین از جمله مواردی هستند که می‌توانند نشان دهنده وجود نقص در عملکرد گیربکس باشند که منجر به خرابی آن می‌شود. 

دیدن کنید: لوازم یدکی برلیانس

چگونه از خرابی گیربکس آریو جلوگیری کنیم؟

با توجه به اینکه برای تعمیر گیربکس در صورت خرابی باید هزینه زیادی پرداخت کرد، آگاهی نسبت به دلایل خرابی گیربکس آریو و رعایت یک‌ سری موارد می‌تواند سلامت این قطعه حیاتی در ماشین را تضمین کند. توجه به نکات زیر می‌تواند تا حد زیادی از خراب شدن گیربکس آریو پیشگیری کند:

  • تعویض روغن گیربکس در بازه‌های زمانی توصیه شده
  • عیب‌یابی در صورت مشاهده نشتی روغن گیربکس
  • توجه به مواردی مانند گاز هرز خوردن، تقه زدن و زوزه کشیدن گیربکس در هنگام رانندگی

تعمیر گیربکس آریو

در صورتی که گیربکس خودرو آریو دچار خرابی شود، تعمیر و تعویض گیربکس 2 راه اصلی برای رفع خرابی آن هستند. با توجه به اینکه تعویض گیربکس هزینه بسیار زیادی دارد، تعمیر آن انتخاب معقول‌تری به نظر می‌رسد. اولین و مهم‌ترین قدم در تعمیر گیربکس، یافتن علت و دلایل خرابی گیربکس آریو است. در صورتی که عیب‌یابی و تعیین دلیل خرابی گیربکس به خوبی انجام نشود، تعمیر به درستی انجام نشده و امکان وارد شدن آسیب به سایر بخش‌ها و قطعات نیز وجود دارد. به همین دلیل برای تعمیر گیربکس آریو باید به مراکز و تعمیرگاه‌های معتبر که از تجربه و دانش بالا در این زمینه برخوردار هستند،‌ مراجعه کرد. 

آریو یکی از خودروهای چینی در بازار ایران است که توسط شرکت سایپا مونتاژ و به بازار عرضه می‌شود. با توجه به اینکه این خودرو دارای گیربکس از نوع اتوماتیک است، خرابی گیربکس یکی از مشکلات متداول آن به حساب می‌آید. به همین دلیل آگاهی از علت‌ها و دلایل خرابی گیربکس آریو و همچنین توجه به نکات مهم در خصوص نگهداری و سرویس خودرو نقش مهمی در حفظ سلامت این قطعه حیاتی و پیشگیری از وارد شدن آسیب جدی به آن خواهد داشت. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *