مقاله

خرید دیسک چرخ عقب چانگان

charkh aqab

دیسک چرخ عقب چانگان از جمله قطعات خودرو ایست که برای خودوری شما از اهمیت ویژه ای برخوردار است و به حفظ سرنشینانن خودروی شما کمک بسیاری مینمایند. دیسک چرخ عقب چانگان را در ادامه این مقاله بررسی نموده ایم. با ما همراه باشید.

دیسک چرخ عقب چانگان

دیسک ترمز جزء مهمی از سیستم ترمز است. اگر قرار است سیستم ترمز بتواند همیشه در ایمنی و آسایش سرعت خودرو را کاهش دهد و در صورت لزوم آن را به طور کامل متوقف کند. دیسک ترمز باید دربرابر عوامل گوناگونی مقاوم باشد. در ادامه به برخی ویژگی هایی که دیسک چرخ عقب چانگان اصل دارد خواهیم پرداخت.

 • استهلاک

دیسک چرخ عقب چانگان در معرض بارهای مکانیکی و حرارتی بسیار بالایی قرار دارند. به این موارد عوامل محیطی مانند آب پاشیده شده، آلودگی جاده و مواد پخش کننده اضافه شده است. بنابراین آنها در معرض سایش طبیعی هستند. وضعیت دیسک های ترمز در هر بازرسی خودرو بررسی می شود. اگر به حد سایش رسیده باشد، باید آنها را تعویض کرد تا از عملکرد قابل اعتماد سیستم ترمز محافظت شود.

بسیاری از تولید کنندگان شروع به ارائه دیسک های ترمز روکش دار برای تعمیر ترمز کرده اند. دیسک های ترمز از این نوع با رنگ خاصی پوشانده شده اند که از دیسک های ترمز (نه سطح اصطکاک) در برابر خوردگی محافظت می کند. از آنجایی که ظاهر جذاب خود را در طول زمان حفظ می کنند، دیسک های ترمز روکش دار انتخاب خوبی برای رینگ های چرخ باز هستند.

 

دیسک چرخ عقب چانگان

دیسک چرخ عقب چانگان

 • تطابق با لنت

دیسک چرخ عقب چانگان جزء مهمی از سیستم ترمز است. اگر قرار است سیستم ترمز بتواند همیشه در ایمنی و آسایش سرعت خودرو را کاهش دهد و در صورت لزوم آن را به طور کامل متوقف کند، دیسک ترمز باید با لنت ترمز ترکیب شود تا گشتاور ترمز (نیروی ترمز) ایجاد کند. این گشتاور به توپی چرخ و از آنجا به رینگ چرخ منتقل می شود.

در هنگام ترمزگیری، انرژی جنبشی خودرو به دلیل اصطکاک بین لنت ترمز و دیسک ترمز به انرژی حرارتی تبدیل می شود و در نتیجه امکان کاهش سرعت را فراهم می کند. 90 درصد گرمای تولید شده در هنگام ترمزگیری ابتدا به دیسک ترمز نفوذ می کند و در آنجا بافر می شود. پس از این به هوای محیط منتقل می شود. بنابراین دیسک چرخ عقب چانگان مانند یک مبدل حرارتی عمل می کند.

با این حال، توانایی آن در جذب گرما محدود است. بنابراین، اگر قرار است از آسیب ناشی از گرمای بیش از حد جلوگیری شود، گرما باید به سرعت در هوای محیط پخش شود.

 

انواع دیسک ترمز

در حین رانندگی در سراشیبی، حلقه اصطکاک می تواند به دمای 700 درجه سانتیگراد برسد

 • ترمز تهویه دار

به همین دلیل، معمولاً از دیسک‌های ترمز تهویه‌دار برای خنک‌سازی بهتر و عمدتاً در محور جلو استفاده می‌شود. سطح آنها بسیار بزرگتر است و برای تبادل حرارت مناسب تر است. در مقایسه با دیسک‌های ترمز دارای تهویه، دیسک‌های ترمز جامد تنها می‌توانند گرما را آهسته‌تر به محیط منتقل کنند. حلقه‌های اصطکاک روی دیسک‌های ترمز تهویه‌ دار با استفاده از تارهایی به شکل دنده یا گنبد به هم متصل می‌شوند.

چرخش دیسک ترمز مکش هوا را ایجاد می کند که هوا را از داخل دیسک ترمز از طریق مجرای تهویه خارج می کند. ذرات ریز هوا که باعث تماس با سطح دیسک ترمز می شوند، انرژی حرارتی را جذب کرده و به بیرون منتقل می کنند.

 

 • دیسک های ترمز سوراخ دار یا شیاردار

حتی با دیسک‌های ترمز سوراخ‌دار یا شیاردار می‌توان به خنک‌سازی مؤثرتری دست یافت. این نوع دیسک ها از حساسیت کمتری نسبت به رطوبت نیز برخوردار اند. با این حال، آنها گران تر هستند و در برخی شرایط می توانند صدای بسیار بیشتری در هنگام ترمز ایجاد کنند.

تولید صدا و ارتعاشات در هنگام ترمزگیری

حلقه های اصطکاک روی دیسک چرخ عقب چانگان معمولاً در هنگام گرم شدن تمایل به تغییر شکل دارند. این می تواند منجر به تولید صدای ناخوشایند و ارتعاشات در هنگام ترمز (ترمز لرزش) شود. به همین دلیل است که سازندگان معروف ترمز در تلاش هستند تا راه هایی برای تطبیق طراحی دیسک های ترمز به منظور جلوگیری از تغییر شکل پیدا کنند.

با این حال، در برخی موارد، لرزش ترمز اجتناب ناپذیر است، زیرا لرزش یا بازی در بلبرینگ چرخ ها می تواند لنت ترمز را به طور مکرر با دیسک ترمز تماس بگیرد، حتی زمانی که ترمز فعالی انجام نمی شود. صاف شدن موضعی دیسک ترمز که پس از مدت معینی منجر به ترمزگیری ضربان دار می شود، سپس به صورت لرزش برای راننده آشکار می شود.

دیسک چرخ عقب چانگان

دیسک چرخ عقب چانگان

مواد موجود در دیسک ترمز

مواد دیسک چرخ عقب چانگان باید الزامات سختگیرانه را برآورده کند. باید بتواند مقاومت کند

 • تنش مکانیکی اعمال شده در نتیجه فشار و نیروهای کششی در هنگام ترمزگیری
 • نیروهای گریز از مرکز در سرعت چرخ بالا
 • بارهای حرارتی

چدن خاکستری

بیشتر دیسک های ترمز از چدن خاکستری مخصوص (چدن خاکستری پرلیتی) ساخته می شوند. آلیاژهای کروم و مولیبدن مقاومت در برابر سایش را افزایش می دهند و خصوصیات ترک داغ مواد را بهبود می بخشند. علاوه بر این، محتوای کربن بالا نرخ جذب گرما را افزایش می دهد.

مواد سرامیکی

مواد سرامیکی (سرامیک فیبر کربن یا سرامیک کربن) نیز به طور فزاینده ای برای تولید دیسک های ترمز استفاده می شوند. مزایای این دیسک های ترمز می باشد

 • پایداری ابعادی بالا در تمام محدوده های دما،
  دیسک چرخ عقب چانگان

  دیسک چرخ عقب چانگان

 • وزن کم، واکنش ترمز خوب،
 • عمر بسیار طولانی و
 • ویژگی های از بین رفتن بسیار خوب

از معایب آنها می توان به هدایت حرارتی ضعیف (که به مواد خاصی برای لنت ترمز نیاز دارد) و قیمت بسیار بالا اشاره کرد. مورد دوم بدون شک توضیح می دهد که چرا دیسک های ترمز سرامیکی در حال حاضر فقط به عنوان تجهیزات ویژه در خودروهای کلاس پرمیوم استفاده می شوند.

نتیجه گیری

تهیه دیسک چرخ عقب چانگان اصل برای داشتن ترمز هایی اصل لازم اند و بایستی در تهیه آنها دقت ویژه ای به خرج داد. اهمیت دیسک چرخ عقب چانگان فراتر از سلامت خودروی شماست و سلامت خانواده شما را نیز تهدید میکند. برای خرید دیسک چرخ عقب چانگان اصل میتوانید همین امروز با کارشناسان ما در برادران پارت تماس بگیرید تا با بهترین قیمت تمامی قطعات چانگان، قطعات برلیانس و دیگر قطعات خودرو های چینی را تهیه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *