مقاله

رادیاتور خودرو چیست؟

رادیاتور خودرو

رادیاتور چیست؟ 

رادیاتورها مبدل های حرارتی هستند که موتورهای احتراق داخلی را خنک می کنند، از رادیاتور در خودروها، هواپیما های موتور پیستونی، لوکوموتیو های راه آهن، موتور سیکلت ها و نیروگاه های ثابت استفاده می شود. خنک کننده موتور معمولا بر پایه آب و روغن است. رادیاتورهای خودرو از دو عدد مخزن با سر برگ فلزی  یا پلاستیکی ساخته شده اند که توسط یک هسته با گذرگاه های زیادی به هم متصل اند. رادیاتورها در گذشته از هسته های برنجی یا مسی ساخته می شدند ولی اکنون رادیاتورهای مدرن دارای هسته های آلومینیومی هستند. وظیفه اصلی رادیاتور خودرو تنظیم دمای موتور خودرو و جلوگیری از گرم شدن بیش از اندازه آن است.

رادیاتور خودرو 

علائم خرابی رادیاتور خودرو؟ 

1.خودروی شما بیش از حد گرم می شود 

اگر خودروی شما در حالت عادی بیش از اندازه داغ می کند، این یکی از علائم های خرابی رادیاتور خودروی  شما است زیرا  رادیاتور تنها مسئول خنکی خودرو است. 

2. نشتی مایع خنک کننده از خودرو

زمانی که خودروی شما پارک است و از آن مایعی سبز یا زرد رنگ نشتی می کند، نشانه ی خرابی رادیاتور، شلنگ  و یا مشکلی در بلوک موتور است 

3.در رادیاتور شما لجن جمع می شود 

رنگ اصلی مایع خنک کننده در رادیاتور شما باید به رنگ سبز، زرد روشن و یا قرمز باشد و اگر زمانی رنگ مایع خنک کننده شما تغییر کرد نشانه ی تجمع آلاینده ها  در رادیاتور شما است،  شما باید هرچه سریعتر به یک  مکانیکی مراجعه کنید زیرا آلاینده ها تاثیر زیادی بر روی رادیاتور شما دارد. 

مشکلات رایج رادیاتور

1.خرابی ترموستات و پمپ آب 

 رادیاتور به صورت خودکار به صورت هماهنگ با پمپ آب و ترموستات کار می کند، زمانی که یکی از این دو به درستی کار نمی کند، ممکن است مایع خنک کننده به آن صورت که باید کار خود را انجام ندهد و زمانی که ترموستات خراب شود باعث داغ شدن سریع خودرو می شود.

2.زنگ زدن رادیاتور 

از مشکلات دیگر رادیاتور، زنگ زدگی داخلی است و زنگ زندگی داخلی باعث  سوراخ و نشتی رادیاتور و در نتیجه باعت داغ شدن و کاهش عملکرد رادیاتور و آسیب به تمامی اجزای آن می شود . 

نحوه تعویض مایع داخل رادیاتور خودرو 

  1. ابتدا خودرو را خاموش کنید و سپس بگذارید موتور خنک شود که این کار حدود نیم الی یک ساعت طول می کشد.
  2. رادیاتور را پیدا کنید، ان دقیقا در جلوی موتور قرار دارند 
  3. برداشتن درپوش رادیاتور که قبل از این کار حتما به نکته ایی که ایندا گفته شد توجه کنید زیرا ممکن است باعث پاشیده شدن مایع داغ درون رادیاتور شد. 
  4. ریختن آب به درون رادیاتور که اندازه آن را با توجه به علامت max ، min  کمترین و بیشتر، متوجه می شوید. 

مایع رادیاتور

علائم تعویض مایع رادیاتور 

1.دمای  بالای موتور 

2.پیچیدن بوی بد درون خودرو

3.نشت مایع نارنجی یا سبز

بخوانید: روغن موتور مناسب خودرو 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *