مقاله

اثرات منفی رسیدگی نکردن به رادیاتور خودرو 

یک خودرو با آن همه سیم‌کشی و احتراق که دارد اگر یک سیستم خنک‌کننده نداشته باشد تا از گرم شدن قطعات داخل خودرو جلوگیری کند به حتم دچار آتش‌ سوزی می‌شود. رادیاتور ماشین جزء مرکزی سیستم خنک‌ کننده اتومبیل است که از گرم شدن بیش از حد قطعات داخل خودرو جلوگیری می‌کند و مانع از ایجاد اتفاقاتی مانند آسیب دیدن یاتاقان‌ ها، رینگ و واشر سرسیلندر می‌شود.

رادیاتور خودرو چیست؟

رادیاتور اتومبیل همان سیستم یا مخزن آب است که از گرم‌ شدن موتور و دیگر قطعات خودرو جلوگیری می‌کند و هر گونه اختلالی که در آن وجود داشته باشد روی عملکرد موتور تاثیر مستقیمی دارد.‌ در واقع با خراب شدن آن، پیستون داغ می‌شود و به موتور ماشین و سیلندر می‌چسبد که این باعث از کار افتادن موتور خودرو می‌شود‌. 

 در واقع رادیاتور ماشین به واسطه واتر پمپ مایعی را در اطراف خودرو به حرکت در می‌آورد و با انتقال سریع حرارت از آب به هوا موجب کاهش دمای خودرو می‌شود‌ و باعث از بین رفتن گرمای ناشی از احتراق موتور خودرو می‌شود‌. در این جا توجه داشته باشید که دمای خودرو بیش از حد هم نباید پایین بیاید؛ چون کمبود حرارت و سرد بودن موتور باعث از کار افتادن موتور و اجزای آن می‌شود. به همین دلیل دمای موتور باید بین ۸ تا ۸۲ درجه سانتی‌گراد باشد و رادیاتور باید دمای موتور را بین این دو دما نگاه دارد و اجازه ندهد دما بالاتر برود. 

رادیاتور خودرو در کدام قسمت خودرو قرار دارد؟

رادیاتور ماشین معمولا در قسمت جلوی دماغه خودرو قرار دارد تا با هوای محیط بیشترین تماس را داشته باشد تا بتواند حرارت اضافی موتور را به هوای اطراف خود منتقل کند. رادیاتور اتومبیل جلوی دماغه خودرو نصب می‌شود و به وسیله لوله و شیلنگ با موتور ارتباط پیدا می‌کند.‌ از دلایل خراب شدن آن موارد زیر را می‌توان نام برد: 

خرابی سنسور دمای آب خودرو 

در مسیر آب ورودی به آن سنسور دمای آب خودرو (فشنگی آب خودرو) قرار دارد که اگر خراب شود باعث آسیب دیدن رادیاتور می‌شود. 

آسیب دیدن پره‌ های فن 

شکستگی و خم شدن پره‌ های فن آن باعث آسیب دیدن می‌شود. 

جدا‌ شدن شیلنگ 

شیلنگ آب باعث می‌شود، جریان آب به سمت رادیاتور انتقال پیدا کند. اگر از دهانه رادیاتور شیلنگ آب جدا شود در فرآیند خنک‌ سازی اختلال ایجاد خواهد شد. برای جلوگیری از چنین مشکلی باید از سالم بودن درپوش آن مطمئن شوید. 

آسیب دیدن کلاچ فن 

قطعه‌ ای که سرعت چرخش پره‌ های فن آن را کنترل می‌کند، کلاچ فن نام دارد. هنگامی که خودرو در حالت درجا کار می‌کند به رادیاتور جریان هوای ورودی کمی وارد شود‌. 

علائم خرابی رادیاتور خودرو 

با شناسایی علائم خرابی رادیاتور اتومبیل می‌توانید از ایجاد بسیاری خسارت‌ های سنگین جلوگیری کنید. از علائم خرابی آن به گزینه‌ های زیر می‌توان اشاره کرد:

 • وجود رسوبات باعث تغییر رنگ مایع خنک‌کننده رادیاتور می‌شود. 
 • گرفتگی آن باعث ایجاد صدای ممتد غیر عادی از ناحیه جلوی خودرو می‌شود.
 • افزایش بیش از حد دمای داخل کابین خودرو 
 • نشتی مایع خنک‌ کننده آن 
 • بالا رفتن دمای موتور خودرو که زود به زود اتفاق می‌افتد. 

رادیاتور خودرو

راه‌ های جلوگیری از خرابی آن

اگر خودروی شما سالم است با رعایت نکات زیر می‌توانید از آسیب دیدن آن جلوگیری کنید: 

 • خودرو را تحت فشار قرار ندهید. 
 • درجا کار کردن خودرو، حرکت اتومبیل در سربالایی و تحمیل وزن زیاد در مدت زمان طولانی باعث می‌شود به موتور فشار زیادی وارد شود که این موجب خواهد شد دمای موتور سریع افزایش پیدا کند که این باعث می‌شود سرعت هوایی که به شبکه آن برخورد می‌کند، افزایش پیدا کند. همچنین دبی واتر پمپ را افزایش می‌دهد. در چین شرایط این قطعه تحت فشار قرار می‌گیرد و باعث می‌شود دچار آسیب شود. برای جلوگیری از آسیب دیدن آن باید خودرو در حالت‌ های نامبرده حرکت نکند تا به موتور فشار زیادی وارد نشود.
 • چک کردن سطح مایع خنک‌کننده تا از میزان معین کمتر نشود.
 • ترکیب آب آن با اتیلن گلیکول باید به نسبت معینی باشد؛ چون ضد‌یخ ترکیبات ضد زنگ دارد و هنگامی که با آب آن ترکیب می‌شود نقطه جوش محلول را افزایش می‌دهد. 
 • شلنگ‌ های که به آن متصل هستند، جنس لاستیکی دارند و در دمای بالا دچار فرسودگی می‌شوند به همین دلیل از سالم بودن شیلنگ باید اطمینان یابید.
 • مایع خنک‌ کننده ناخالص داخل آن نریزید؛ چون باعث رسوب گرفتن درون آن می‌شود.
 • با احتیاط رانندگی کنید؛ چون از طریق شبکه جلوی خودرو ممکن است در هنگام رانندگی سنگریزه به آن برخورد کند و باعث سوراخ شدن آن شود. اگر خودرو در چاله‌ ها و دست‌انداز ها برود باعث می‌شود این قطعه دچار شکستگی و نشتی شود یا این که از جای خود جدا شود. 
 • از سالم بودن فن، پمپ آب و ترموستات اطمینان حاصل کنید تا به رادیاتور آسیبی وارد نشود و خللی در سیستم خنک‌ کننده ایجاد نشود‌. 

نحوه رسیدگی کردن به رادیاتور خودرو 

رادیاتور مهم‌ترین بخش سیستم خنک‌کننده خودرو است که از گرم شدن دمای موتور و دیگر قطعات داخل خودرو جلوگیری می‌کند. با گذشت زمان روی شبکه داخلی آن رسوبات و آلودگی‌ های زیادی ایجاد می‌شود و باید داخل آن را رسوب‌ زدایی کنید تا قدرت خنک‌ سازی و عملکرد موتور بهبود پیدا کند.‌ هنگامی که علائم زیر را مشاهده کرده‌اید، نشان دهنده گرفتگی آن است و باید رسوب‌ زدایی کنید: 

 • نشت مایع خنک‌کننده از زیر ماشین 
 • شنیده‌ شدن سرو‌ صدا از موتور و محافظه آن 
 • گرم شدن بیش از حد موتور 

برای رسوب زدایی از محلول‌ های شیمیایی مخصوص، مایع ظرفشویی، سرکه، محلول آب و جوش شیرین و نوشابه می‌توانید، استفاده کنید. مراحل رسوب‌زدایی شامل گزینه‌ های زیر می‌شوند:

تخلیه رادیاتور 

برای رسوب‌ زدایی ابتدا باید خودرو را خاموش کنید و بگذارید تا ماشین خنک شود؛ سپس بیرون آن را با آب، صابون و برس تمیز کنید‌‌. در مرحله بعد با جک، خودرو را بالا ببرید و یک سطل زیر خودرو قرار دهید و پیچ تخلیه را باز کنید و بر خلاف جهت حرکت عقربه‌ های ساعت درپوش را بچرخانید تا مایع داخل آن تخلیه شود. 

رسوب زدایی رادیاتور خودرو 

بعد از تخلیه آب داخل آن باید محلول شوینده را با آب ترکیب کنید و داخل آن بریزید و درب آن را ببندید؛ سپس خودرو را روشن کنید و پنج دقیقه بگذارید کار کند. در مرحله بعد خودرو را خاموش کنید و بگذارید خنک شود و همانند مرحله قبل داخل رادیاتور را تخلیه کنید. سپس ضدیخ و آب مقطر را بریزید. برای این که به تمام قسمت‌ های سیستم خنک‌کننده مایع داخل رادیاتور نفوذ پیدا کند باید خودرو را روشن کنید و به مدت ۱۵ دقیقه بگذارید کار کنید و در نهایت خودرو را خاموش کنید و اگر مایع داخل آن کم است دوباره ترکیب آب مقطر و ضدیخ را در آن بریزید.

 

اثرات منفی رسیدگی نکردن به رادیاتور خودرو 

در صورتی که این قطعه دچار آسیب شود، حداقل خسارت آن هزینه تعویض آن است که می‌توانید از سایت برادران پارت رادیاتور  و انواع لوازم یدکی خودرو های چینی مانند برلیانس، چانگان، دانگ فنگ را سفارش دهید. جوش آمدن موتور و سوختن واشر و سرسیلندر به دلیل خراب شدن آن است که این می‌تواند هزینه زیادی را به شما تحمیل کند، همچنین اگر شما دارای خودروی آریو هستید می توانید تمامی لوازم آریو را از تهران یدک خریداری نمایید.

از اثرات منفی رسیدگی نکردن به رادیاتور ماشین به گزینه‌های زیر می‌توان اشاره کرد:

گرم‌شدن بیش از حد خودرو 

جوش آمدن خودرو و گرم شدن بیش از حد موتور، گرم شدن قطعات داخل ماشین و خروج بخار از موتور از اثرات منفی رسیدگی نکردن به آن هستند. 

نشت مایع خنک‌کننده 

اگر در محل پارک خودرو لکه‌ هایی از مایع خنک‌‌کننده را مشاهده کرده‌اید، می‌تواند نشانه ترک یا نشتی آن باشد. 

تغییر رنگ مایع خنک‌کننده 

مایع خنک‌ کننده داخل آن رنگ روشن سبز، نارنجی یا زرد دارد و اگر رنگ آن به صورت قهوه‌ای یا روغن زنگ‌زده باشد نشان دهنده ایجاد رسوب در رادیاتور است. 

گرم نکردن بخاری ماشین 

اگر بخاری ماشین گرم نشود، نشان دهنده گرفتگی آن است؛ چون آب آن عامل گرم شدن بخاری است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *