مقاله

روش جلوگیری از بخار گرفتن چراغ خودرو

روش جلوگیری از بخار گرفتن چراغ خودرو

احتمالا در فصول سرد سال برای همه ما پیش آمده که با چراغ‌های بخار گرفته خودرو خود مواجه شویم و ندانیم به چه دلیل این اتفاق رخ داده است. اکثر ما درست مانند دیدن بخار شیشه پنجره در خانه‌ که ساده از کنار آن می‌گذریم، ممکن است خیلی به بخار گرفتن چراغ خودرو توجه نکنیم. اما نکته اینجاست که عدم توجه به این مسئله می‌تواند در کاهش میزان نوردهی و طول عمر چراغ خودرو تاثیرگذار باشد.

دلایل بخار گرفتن چراغ خودرو

برای بخار گرفتن چراغ خودرو چند دلیل رایج وجود دارد که در ادامه ضمن برشمردن آنها به توضیح مختصری درباره هر یک خواهیم پرداخت:

اختلاف دمای بیرون و داخل چراغ

چراغ‌ها هنگام استفاده از خودرو و روشن بودن از خود گرما ساطع می‌کنند. به همین علت برای جلوگیری از بخار گرفتن به دلیل اختلاف دما نیاز به تهویه ای مناسب دارند. وقتی خودرو بعد از استفاده خاموش می‌شود اگر هوای داخل چراغ دیرتر از سطح بیرونی آن خنک شود، عمل میعان اتفاق می‌افتد و وقتی دو مرتبه به سراغ خودرو بروید شاهد بخار گرفتگی آن می‌شوید.

 اختلال یا انسداد در سیستم تهویه چراغ

در خودروهای جدید به دلیل بزرگ بودن و در نتیجه بیشتر بودن فضای داخلی چراغ طراحان برای جلوگیری از چالش بخار گرفتن، از سیستم‌های تهویه برای حل این مشکل استفاده می‌کنند. سیستم تهویه یکی از بهترین روش‌های جلوگیری از بخار گرفتن می‌باشد که با جا به جایی گرمای لامپ و گرمای موتور از تجمع فشار آن جلوگیری می‌کند. 

روش جلوگیری از بخار گرفتن چراغ خودرو

 شکستگی یا مهر و موم نبودن چراغ خودرو

در اکثر خودرو ها دریچه‌ هایی تعبیه شده تا میزان فشار بر روی چراغ را کنترل کند. در صورت نبود یا اختلال در این سیستم به مرور زمان باعث ترک چراغ‌ می شود و این امر منجر به شکستگی لنز هم می‌شود. به دلیل دمای غالب و یا اختلاف دمای بیرونی، لنز از داخل بخار می‌گیرد.

راه های از بین بردن بخار چراغ خودرو

1-  به راه انداختن ماشین با چراغ های روشن می‌تواند گرمای لازم برای تبخیر رطوبت داخل چراغ را فراهم ‌آورد. در ادامه سیستم تهویه خودرو عمل کرده و باعث خشک شدن لنز شود.

2-  از مسدود نبودن منافذ رفت و آمد هوا در سیستم تهویه چراغ اطمینان حاصل کنید. اگر مقدار بخار داخل چراغ چشمگیر به نظر رسید می‌توانید با باز کردن لنز و خارج کردن آب داخل آن و در نهایت خشک کردن فضای داخلی مشکل را رفع کنید. اما بعد از این فرایند حتما لنز را در آفتاب یا مکانی گرم بگذارید تا کاملا خشک و تهی از رطوبت شود.

3- سعی کنید از سلامت واشر های پلاستیکی چراغ خودروی خود مطمئن شوید. همانطور که قبل‌تر گفته شد یکی از اصلی ترین دلایل بخار گرفتگی، بزرگ بودن چراغ خودرو می‌باشد.

خودروهایی مانند چانگان cs35 که از چراغ‌های مسطح و بزرگی برخوردارند معمولا بیشتر درگیر این مشکل می‌شوند، البته در طراحی چراغ خودرو چانگان cs35 از سیستم تهویه خوبی استفاده شده است اما باز هم گاها شاهد بخار گرفتگی چراغ در فصول سرد سال برای این خودرو هستیم.

اگر روش های فوق برای رفع بخار گرفتگی چراغ خودرو جواب‌گو نبودند باید به فکر تعویض چراغ خودروی خود باشید. وبسایت برادران پارت یکی از بهترین مراجع برای خرید چراغ‌ های مرغوب و اصل و سایر قطعات خودرو است. حتی لوازم  کمیاب مانند قطعات چانگان cs35 را هم می‌توانید از وبسایت برادران پارت تهیه کنید.

راه های جلوگیری از بخار گرفتن چراغ خودرو

  • اولین روش برای جلوگیری از بخار گرفتن چراغ خودرو در زمستان، رانندگی با چراغ روشن است. گرمای لامپ باعث خشک ماندن لنز چراغ می‌شود.
  • نکته دیگری که برای پیشگیری از بخار گرفتگی چراغ‌ها می‌تواند موثر باشد این است که از کندن واشرهای پلاستیکی لبه چراغ خودداری کنید.
  • به صورت دوره‌ای سیستم تهویه چراغ را سرویس کنید تا در طولانی مدت اخلالی در روند کار‌ آن ایجاد نشود.
  • هر از چندگاهی لنز چراغ خود را چک کنید تا اگر شکستگی یا ترکی روی آن بود سریع‌تر دست به اقدام بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *