مقاله

روغن موتور مناسب خودرو

roqan motor

با توجه به تمامی گزینه های موجود برای گزینه های روغن موتور ، انتخاب روغن مناسب برای خودروی شما ممکن است کار دلهره آور به نظر برسد. در حالی که کوهی از اطلاعات در مورد انتخاب های مختلف روغن وجود دارد، اولین قدم صادقانه بسیار ساده است: به دفترچه راهنمای خودرو خود نگاه کنید. دفترچه راهنمای خودرو شما وزن روغن توصیه شده آن را فهرست می‌کند، چه فرمت استانداردی مانند 10W-30 باشد یا چیزی غیر عادی‌ تر. این عدد به ویسکوزیته (یا ضخامت) روغنی که باید استفاده کنید اشاره دارد.

شما باید وزن و نوع را برای فصول و استفاده مورد انتظار خود از خودرو تنظیم کنید که در زیر توضیح خواهیم داد. برای استفاده منظم در دماهای متوسط، آنچه در دفترچه راهنمای مالک شما ذکر شده است خوب است. همچنین متوجه یک علامت دو کاراکتری روی کانتینر خواهید شد. آخرین استانداردهای خدمات API SP برای موتورهای بنزینی و CK-4 برای موتورهای دیزلی است. این حروف بر اساس گروهی از آزمایشات آزمایشگاهی و موتور است که توانایی روغن را در محافظت از موتور در برابر سایش و رسوبات و لجن در دمای بالا تعیین می کند.

در صورتی که کنجکاو باشید، API فهرست کاملی از این استانداردها را در اینجا آورده است، اما مطمئن شوید که روغنی می‌خرید که تحت استاندارد فعلی آزمایش شده است. تا زمان نگارش این مقاله، شامل SP، SN، SM، SL و SJ برای موتورهای بنزینی و CK-4، CJ-4، CI-4، CH-4 و FA-4 برای موتورهای دیزلی است. اینها اصول اولیه هستند، اما داستان خیلی بیشتر از اینهاست.

اینها برچسب هایی هستند که روی هر ظرف روغن موتور معتبر پیدا می کنید. دونات API در سمت راست به شما می گوید که آیا روغن دارای رتبه بندی خدمات فعلی است یا خیر. همچنین شماره ویسکوزیته SAE ( انجمن مهندسان خودرو ) را ارائه می‌کند و به شما می‌گوید که آیا روغن تست حفظ منابع را گذرانده است یا خیر . نماد انفجار ستاره در سمت چپ نشان می دهد که روغن تست های خدمات ذکر شده در دونات دیگر را گذرانده است.

ویسکوزیته روغن مناسب خودرو

ویسکوزیته به مقاومت سیال در برابر جریان اشاره دارد. ویسکوزیته بیشتر روغن‌های موتور بر اساس ضخامت آن در صفر درجه فارنهایت (با عدد قبل از W، که زمستان است، و همچنین ضخامت آن در 212 درجه (که با عدد دوم پس از خط تیره در ویسکوزیته نشان داده می‌شود، رتبه‌بندی می‌شود). روغن موتور با گرم شدن نازک تر و روان تر می شود و با سرد شدن غلیظ می شود. طبق منطق، روغن ضخیم تر معمولاً لایه روانکاری بهتری را بین قطعات متحرک حفظ می کند و اجزای حیاتی موتور شما را بهتر آب بندی می کند.

با افزودنی های مناسب برای کمک به مقاومت در برابر نازک شدن بیش از حد در گرما، یک روغن را می توان با یک ویسکوزیته در هنگام سرد و ویسکوزیته دیگر در گرما درجه بندی کرد. هرچه روغن در برابر نازک شدن مقاومت بیشتری داشته باشد، عدد دوم (مثلاً 10W-40 در مقابل 10W-30) بیشتر خواهد بود و این خوب است. در همین حال، در دماهای پایین، روغن باید در برابر غلیظ شدن بیش از حد مقاوم باشد تا همچنان بتواند به خوبی به تمام قسمت های متحرک موتور شما جریان یابد. ضخامت بیش از حد می تواند راه اندازی موتور را دشوارتر کند که باعث کاهش مصرف سوخت می شود. اگر روغن خیلی غلیظ باشد، موتور برای چرخاندن میل لنگ به انرژی بیشتری نیاز دارد که تا حدی در حمام روغن غوطه ور است.

عدد کمتر قبل از W برای عملکرد در هوای سرد بهتر است، بنابراین روغن 5 واتی معمولاً برای استفاده در زمستان توصیه می شود. با این حال، روغن‌های مصنوعی را می‌توان طوری فرمول‌بندی کرد که در هنگام سرد بودن راحت‌تر جریان پیدا کنند، بنابراین آنها می‌توانند آزمایش‌هایی را که دارای امتیاز 0W هستند را پشت سر بگذارند. هنگامی که موتور روشن می شود، روغن گرم می شود، به همین دلیل است که عدد دوم بالاتر به ویژه برای استفاده های شدید و موتورهای پیچیده تر و داغ تر مهم است.

به فروشگاه‌های قطعات خودرو نگاه کنید، روغن‌هایی را می‌بینید که برای انواع اهداف خاص برچسب‌گذاری شده‌اند: موتورهای با فناوری پیشرفته، اتومبیل‌های جدید، وسایل نقلیه با مسافت پیموده‌تر، شاسی‌بلندهای سنگین/آفرود و حتی خودروهایی از کشورهای خاص. شما انتخاب گسترده ای از ویسکوزیته را خواهید دید.

اگر دفترچه راهنمای خودرو خود را بخوانید، متوجه خواهید شد که سازنده خودرو در زمانی که کاملاً نو بود، از چه روغنی استفاده کرده. این کتابچه راهنمای کاربر ممکن است حاوی ارجاعی به روغن‌های صرفه‌جویی در انرژی یا منابع ذخیره‌سازی باشد، به این معنی که روغن یک آزمایش آزمایشگاهی صرفه‌جویی در مصرف سوخت را در برابر روغن مرجع گذرانده است. در حالی که این همیشه به معنی مصرف سوخت بهتر نیست، اکثر برندهای پیشرو حداقل دارای ویسکوزیته هایی هستند که به این صورت برچسب گذاری شده اند.

 

نحوه انتخاب بین روغن موتور مصنوعی و معمولی

روغن معمولی پریمیوم : این روغن استاندارد خودروی جدید است. همه برندهای پیشرو دارای این روغن ها هستند که در چندین ویسکوزیته موجود هستند و تحت آخرین سطح سرویس API تست شده اند. خودروسازان معمولاً یک روغن 5W-20 یا 5W-30 را برای دماهای سردتر و یک روغن 10W-30 را به عنوان اختیاری برای دمای محیط بالاتر تعیین می کنند. این سه رتبه بیشتر خودروهای سبک در جاده را پوشش می دهند. مهمتر از آن، تعویض منظم روغن و فیلتر است. توصیه می کنیم روغن خود را هر 4000 مایل یا چهار ماه یکبار تعویض کنید . حداقل مطلق دو بار در سال است. اگر خودروی شما دارای نشانگر تعویض روغن الکترونیکی روی دسته ابزار خود است، به جای آن از راهنمایی های آن پیروی کنید و مطمئن شوید که پس از تعویض روغن، آن را دوباره تنظیم کنید.

روغن سنتتیک کامل : روغن‌هایی که برای موتورهای با فناوری پیشرفته یا استفاده‌های سنگین ساخته می‌شوند، چه فورد F-150 که مکرراً یدک‌کش می‌کند یا یک شورولت کوروت با آخرین موتور LS سوپرشارژ، مملو از افزودنی‌های مصنوعی هستند. برچسب‌های این روغن‌ها نشان می‌دهد که آیا آزمایش‌های ویژه سخت‌گیرانه‌ای را برای عملکرد برتر و ماندگارتر در تمام مناطق بحرانی، از شاخص ویسکوزیته تا محافظت در برابر رسوبات، پشت سر گذاشته‌اند یا خیر. آنها در دماهای پایین بهتر جریان می یابند و در دماهای بالا اوج ویسکوزیته را حفظ می کنند. بنابراین، چرا همه نباید از آنها استفاده کنند؟ این روغن ها گران هستند و هر موتوری به آنها نیاز ندارد. حتی ممکن است ویژگی هایی وجود داشته باشد که موتور شما به آن نیاز دارد که روغن های مصنوعی ندارند. مجدداً، راهنمایی های مندرج در دفترچه راهنمای مالک خود را دنبال کنید.

روغن ترکیبی مصنوعی : این روغن‌ها دارای دوز روغن مصنوعی مخلوط با روغن ارگانیک هستند و برای محافظت از بارهای سنگین‌تر موتور و دماهای بالا فرموله شده‌اند. این به طور کلی به این معنی است که آنها فرار کمتری دارند، بنابراین بسیار کمتر تبخیر می شوند، که باعث کاهش از دست دادن روغن و افزایش مصرف سوخت می شود. این روغن‌ها در میان رانندگان پیکاپ‌ها یا خودروهای شاسی‌بلند که برای فعالیت‌هایی که فشار بیشتری به موتور وارد می‌کنند، مانند حمل بارهای سنگین، محافظت بیشتری می‌خواهند، محبوب هستند. آنها همچنین بسیار ارزان تر از روغن های مصنوعی کامل هستند – گاهی اوقات فقط یک پنی بیشتر از یک روغن معمولی درجه یک.

روغن با مسافت پیموده شده بیشتر : وسایل نقلیه امروزی به سادگی عمر بیشتری دارند. اگر ترجیح می‌دهید پول ماشین خود را بپردازید و مسافت پیموده شده را در شش رقم به خوبی طی کنید، انتخاب روغن دیگری دارید: روغن‌هایی که برای خودروهای با مسافت پیموده‌تر فرموله شده‌اند. تقریباً دو سوم وسایل نقلیه در جاده ها بیش از 75000 مایل روی کیلومترشمار مسافت دارند. در نتیجه، شرکت‌های نفتی این موضوع را به‌عنوان حوزه مورد علاقه مشتریان شناسایی کردند و روغن‌های جدیدی را برای این خودروها توصیه می‌کنند.

هنگامی که وسیله نقلیه شما تا حدودی قدیمی تر است و مسافت پیموده شده بسیار بیشتری دارد، ممکن است متوجه چند لکه روغن در کف گاراژ شوید. درزگیرهای موتور مانند آنهایی که در اطراف میل لنگ هستند ممکن است سخت شده و انعطاف پذیری خود را از دست داده باشند، بنابراین نشت می کنند و ممکن است ترک بخورند، به خصوص در دماهای پایین تر. شما باید سطح روغن خود را مرتباً بررسی کنید و ممکن است لازم باشد بین تعویض روغن روغن خود را پر کنید.

روغن‌های مسافت پیموده‌شده با نرم‌کننده‌هایی فرموله می‌شوند که به منافذ آب‌بند موتور جریان می‌یابند تا شکل خود را بازگردانند و انعطاف‌پذیری خود را افزایش دهند. بیشتر مهر و موم های لاستیکی به گونه ای طراحی شده اند که به اندازه کافی متورم شوند تا نشت را متوقف کنند و پالایشگاه های نفت مواد “دوباره” آنها را با دقت انتخاب می کنند. Valvoline داده‌های عملکرد یکی از تهویه‌کننده‌های آب‌بند خود را به ما نشان داد که باعث می‌شد اکثر مواد مهر و موم متورم شوند و در عین حال تورم یک ماده مهر و موم را که تمایل به انبساط بیش از حد از مواد موجود در برخی روغن‌های موتور دیگر داشت، کاهش داد.

دیدن کنید:قطعات دانگ فنگ

همچنین ممکن است متوجه کاهش عملکرد و نرمی موتور به دلیل سایش موتور در خودروی با مسافت پیموده شده خود شده باشید. این روغن‌هایی که مسافت پیموده‌شده بالاتری دارند، ویسکوزیته بالاتری نیز دارند. حتی اگر اعداد روی ظرف آن را نشان ندهند، محدوده نسبتاً وسیعی برای هر درجه ویسکوزیته وجود دارد و روغن‌های با مسافت پیموده شده بالاتر در بالای هر محدوده قرار دارند. آنها همچنین ممکن است مواد افزودنی برای بهبود شاخص ویسکوزیته خود داشته باشند. نتیجه؟ آن‌ها پیستون‌های شما را بهتر به دیواره‌های سیلندر خود می‌بندند و از خلأهای بزرگ‌تر یاتاقان‌های موتور که با گذشت زمان فرسوده شده‌اند، نشت نمی‌کنند. آنها همچنین ممکن است دوز بالاتری از مواد افزودنی ضد سایش داشته باشند تا روند سایش را کند کنند.

اگر وسیله نقلیه قدیمی‌تری دارید، این ویژگی‌ها ممکن است برای شما ارزش بیشتری نسبت به آنچه که ممکن است از یک خودروی مصنوعی کامل با کسری قیمت دریافت کنید، داشته باشد. مقاومت روغن در برابر رقیق شدن در دماهای گرمتر را شاخص ویسکوزیته می گویند. اگرچه عدد دوم بالاتر خوب است، روغن همچنین باید قوی باشد و تا تعویض روغن بعدی هزاران مایل دوام بیاورد. روغن تمایل به از دست دادن ویسکوزیته در اثر برش دارد، که حرکت لغزشی در فاصله های تنگ بین سطوح فلزی است، مانند آنچه در یاتاقان ها وجود دارد. بنابراین، مقاومت در برابر از دست دادن ویسکوزیته – که پایداری برشی نامیده می شود – لازم است تا روغن بتواند لایه روان کننده بین آن قطعات را حفظ کند.

بر خلاف ضد یخروغن موتور مبتنی بر نفت که 95 درصد آن از یک ماده شیمیایی پایه (معمولاً اتیلن گلیکول) تشکیل شده است، حاوی مخلوطی از چندین نوع مختلف روغن پایه است که برخی از آنها گرانتر از بقیه هستند. شرکت‌های نفتی معمولاً از بین پنج گروه انتخاب می‌کنند که هر کدام به روشی متفاوت و در ویسکوزیته‌های متفاوت تولید می‌شوند. گروه‌های گران‌تر به‌شدت پردازش می‌شوند، در برخی موارد با روش‌هایی که روان‌کننده‌ای تولید می‌کنند که می‌تواند به عنوان یک مصنوعی طبقه‌بندی شود.

به اصطلاح فول سنتتیک حاوی مواد شیمیایی است که ممکن است از نفت مشتق شده باشد اما به قدری تغییر یافته است که دیگر روغن طبیعی محسوب نمی شود. به عنوان مثال، یک ترکیب سفارشی حاوی 10 درصد پلی آلفائولفین (PAO) است که رایج ترین نوع ماده شیمیایی است که به عنوان ماده اولیه در یک روغن مصنوعی کامل استفاده می شود.

بسته روغن پایه در هر روغنی بین 70 تا 95 درصد مخلوط را تشکیل می دهد. و بقیه از مواد افزودنی تشکیل شده است. روغنی که فقط 70 درصد روغن پایه داشته باشد لزوما بهتر از روغنی با 95 درصد روغن پایه نیست. برخی از روغن‌های پایه دارای ویژگی‌های طبیعی یا ویژگی‌هایی هستند که از فرآوری آن‌ها ناشی می‌شود که نیاز به افزودنی‌ها را کاهش می‌دهد یا از بین می‌برد. اگرچه برخی از افزودنی‌ها باعث بهبود روان‌کاری می‌شوند، اما لزوماً به تنهایی روان‌کاری بالایی ندارند.

مواد تشکیل دهنده یک بسته افزودنی از نظر هزینه متفاوت است، اما قیمت تنها یک عامل است. برخی از افزودنی ها در ترکیبات خاصی از روغن های پایه بهتر عمل می کنند. به همین ترتیب، برخی از روغن‌های پایه ارزان‌تر به دلیل عملکردی که با افزودنی‌های رایج دارند، انتخاب خوبی برای ترکیب هستند. خط آخر: هر روغن موتور دستوری دارد. پالایشگاه‌ها فهرستی از اهداف را بر اساس نیاز مشتریان خود (از جمله خود خودروسازان) ارائه می‌کنند و روغن‌هایی را برای رسیدن به این اهداف به بهترین شکل ممکن فرموله می‌کنند.

جلوگیری از رقیق شدن روغن در حین داغ شدن آن در حالی که کارکرد موتور از بین می رود یک چیز است، اما همچنین مهم است که روغن بیش از حد غلیظ نشود. استفاده از روغن های پایه درجه یک با فرار کمتر برای جلوگیری از تبخیر یکی از روش ها است. تبخیر بسته روغن پایه نه تنها مصرف روغن را افزایش می دهد، بلکه منجر به غلیظ تر شدن روغن می شود که مصرف سوخت را کاهش می دهد.

مواد افزودنی روغن مناسب خودرو

استفاده شرکت های نفتی از مواد افزودنی، رویکرد دیگری برای بهبود و حفظ عملکرد روغن است. دمای بالای موتور با رطوبت، محصولات جانبی احتراق (مانند بنزین نسوخته)، زنگ زدگی، خوردگی، ذرات سایش موتور و اکسیژن ترکیب می‌شود و لجن و لاک تولید می‌کند که می‌تواند لجن زده و به موتور آسیب برساند. افزودنی ها با به حداقل رساندن لجن و لاک به حفظ روانکاری خوب کمک می کنند. در اینجا دسته بندی اصلی مواد افزودنی و چرایی اهمیت آنها آمده است:

• بهبود دهنده های شاخص ویسکوزیته : با افزایش دما، تمایل روغن به نازک شدن را کاهش می دهند.

• شوینده ها: برخلاف انواعی که برای شستن لباس ها استفاده می کنید، شوینده های موجود در روغن سطوح موتور را تمیز نمی کنند. آنها برخی از رسوبات را حذف می کنند – در درجه اول مواد جامد. با این حال، هدف اصلی آنها تمیز نگه داشتن سطوح با جلوگیری از تشکیل رسوبات در دمای بالا، زنگ زدگی و خوردگی است.

• پراکنده کننده ها: این ذرات جامد را با نگه داشتن آنها در محلول پراکنده می کنند تا به هم نرسند و لجن، لاک یا اسید تشکیل ندهند. برخی از افزودنی ها هم به عنوان شوینده و هم به عنوان پخش کننده عمل می کنند.

• عوامل ضد سایش : گاهی اوقات فیلم روان کننده ایجاد شده توسط روغن شکسته می شود، بنابراین عوامل ضد سایش باید از سطوح فلزی محافظت کنند. یک ترکیب روی و فسفر به نام ZDDP همراه با سایر ترکیبات فسفر (و گوگرد) مورد علاقه طولانی مدت است. اگر باید بدانید، ZDDP مخفف دی آلکیل دی تیوفسفات روی است.

• اصلاح کننده های اصطکاک : اینها با عوامل ضد سایش یکسان نیستند. آنها اصطکاک موتور را کاهش می دهند و در نتیجه می توانند مصرف سوخت را بهبود بخشند. برای این کار از گرافیت، مولیبدن و سایر ترکیبات استفاده می شود.

• کاهش دهنده های نقطه ریزش : فقط به این دلیل که درجه ویسکوزیته 0 درجه فارنهایت پایین است به این معنی نیست که روغن به راحتی در دماهای پایین جریان می یابد. روغن حاوی ذرات موم است که می تواند مسدود شود و جریان را کاهش دهد، بنابراین از این مواد افزودنی برای حفظ جریان آن در سرما استفاده می شود.

آنتی اکسیدان ها: با مقررات سختگیرانه انتشار گازهای گلخانه ای که منجر به دمای موتور بالاتر می شود، آنتی اکسیدان ها برای جلوگیری از اکسیداسیون که باعث غلیظ شدن روغن می شود مورد نیاز است. برخی از افزودنی ها که عملکردهای دیگری را انجام می دهند نیز به این منظور عمل می کنند، مانند عوامل ضد سایش.

• بازدارنده های کف : حرکت میل لنگ از طریق روغن در ظرف روغن باعث ایجاد کف می شود. فوم روغن به اندازه جریان مایع روان کننده نیست، بنابراین روغن ها دارای بازدارنده های کف هستند که باعث فرو ریختن حباب های کف می شود.

• بازدارنده های زنگ یا خوردگی : این مواد از قطعات فلزی در برابر اسیدها و رطوبت محافظت می کنند.

بیشتر بهتر نیست
لزوماً نمی توانید روغن را با افزودن افزودنی های بیشتر بهبود بخشید. در واقع، شما می توانید اوضاع را بدتر کنید. به عنوان مثال، ترکیبات گوگرد دارای ویژگی های ضد سایش و آنتی اکسیدان هستند، اما می توانند مصرف سوخت را کاهش دهند و کارایی مبدل کاتالیزوری شما را کاهش دهند. استفاده بیش از حد از یک پراکنده خاص می تواند بر عملکرد کاتالیزور تأثیر بگذارد و مصرف سوخت را کاهش دهد. افزودنی‌های ضد سایش و کاهش اصطکاک نیز ممکن است دارای موادی باشند که می‌توانند بر عملکرد کاتالیزور تأثیر بگذارند، مانند گوگرد، که شرکت‌ها برای استفاده کمتر از آن تحت فشار هستند. افزودن مقدار زیادی از برخی مواد شوینده نیز می تواند بر ویژگی های ضد سایش تأثیر بگذارد.

فیلتر روغن مناسب خودرو

در مورد تعویض روغن، فیلترهای روغن موضوعی کاملاً متفاوت، هرچند مرتبط هستند. باز هم، همیشه بهترین کار این است که برای نوع فیلتر مورد نیاز به دفترچه راهنمای مالک خود مراجعه کنید. برخی از فیلترهای ثانویه بزرگتر هستند، بنابراین اگر از آن استفاده می کنید، مطمئن شوید که مقداری روغن اضافی دارید.

برای خرید فیلتر روغن مناسب خودروی خود میتوانید همین الان با کارشناسان ما در برادران پارت نماس حاصل فرمایید. شرکت بازرگانی برادران پارت در تلاش است که با وجود مشکلات حاکم، با کیفیت ترین قطعات خودرو را با کمترین سود و بهترین قیمت در اختیار شما عزیزان قرار دهد. لازم به ذکر است تمامی قطعاتی که در برادران پارت ارائه می شود دارای استاندارد بوده و به صورت مستقیم به کشور وارد می شود. براداران پارت در تلاش است تا رضایتمندی مشتریان خود را به بهترین نحو جلب کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *