مقاله

مشخصات بهترین فیلتر بنزین 

فیلتر بنزین یکی از قطعات مصرفی خودرو است که برای حذف ناخالصی‌ های موجود در بنزین در خودرو به کار برده می‌شود. این ناخالصی‌ ها ممکن است به خودرو و قطعات داخلی آن آسیب زیادی وارد کند که تعمیر آنها بسیار هزینه بر خواهد بود. بسیاری از افراد به ندرت این قطعه را بررسی می‌کنند و تعویض آن را به زمانی دیگر موکول می‌کنند. باید بگوییم که فیلتر بنزین قیمت چندانی ندارد و با تعویض به موقع آن و استفاده از فیلتر بنزین باکیفیت برادران پارت می‌توان از بسیاری هزینه‌ های اضافی جلوگیری کرد. در این مقاله با این قطعه کاربردی و نشانه‌های خرابی آن بیشتر آشنا خواهیم شد. 

فیلتر بنزین چیست؟ 

فیلتر یا صافی بنزین قطعه‌ای است که در مسیر عبوری بنزین از باک به موتور قرار دارد و بنزین را از آلاینده‌ ها و رسوبات موجود پارکسازی می‌کند. عمل فیلتر کردن با استفاده از کاغذهای بسیار مقاومی که در داخل فیلتر قرار دارند انجام می‌شود و ذرات آلاینده در داخل این کاغذها گیر کرده و به داخل موتور راه پیدا نمی‌کنند. مهمترین کاربردهای فیلتر سوخت بدین شرح است:

 • محافظت از انژکتورها و سایر قطعات سیستم سوخت رسانی خودرو 
 • بهبود کیفیت عملکرد خودرو با ایجاد احتراق کامل 
 • کاهش میزان آلایندگی خودرو 
 • جلوگیری از زنگ زدن و خوردگی قطعاتی از جمله سیلندر و سوپاپ‌ها 

فیلتر سوخت در برخی از خودروها در زیر خودرو و محلی نزدیک به باک مخزن بنزین تعبیه می‌شود. در برخی از خودروها در داخل محفظه موتور قرار گرفته و در برخی دیگر در نزدیکی موتور نصب می‌شود. اما در بیشتر خودروهای جدید فیلتر در داخل باک بنزین قرار داده می‌شود و درست در محل خروج بنزین از باک تعبیه شده است. 

فیلتر بنزین چیست؟ | برادران پارت

علائم خرابی فیلتر بنزین 

در صورتی که یکی از علائم زیر را در خودرو مشاهده کردید بایستی هر چه زودتر برای تعویض فیلتر بنزین اقدام کنید. 

 • لرزش خودرو در حالت درجا یا زمانی که در حال حرکت است نشانه کثیفی بیش از اندازه فیلتر است.
 • از دیگر علائم خرابی فیلتر می‌توان به کاهش توانایی موتور خودرو در جاده‌های شیب دار یا هنگام روشن کردن کولر اشاره کرد. 
 • در صورتی که خودرو با اولین استارت روشن نشود به احتمال زیاد فیلتر دچار مشکل شده است و سوخت کافی به مخزن موتور نمی‌رسد. در این حالت بهتر است سوئیچ را گردانده و چند ثانیه به حالت باز نگه دارید تا بنزین مورد نیاز برای استارت خوردن به موتور برسد. 
 • به گوش رسیدن صدای نامعمول در زمان استارت زدن از دیگر علائم خرابی فیلتر سوخت است. این صدا به دلیل وارد شدن فشار بیش از حد به فیلتر تولید می‌شود و هنگامی که فیلتر خراب یا خیلی آلوده شده باشد این اتفاق رخ می‌دهد. 
 • افزایش مصرف سوخت و کاهش بازدهی خودرو از دیگر نشانه‌های خرابی فیلتر است. در صورتی که در فیلتر آلودگی‌های بسیاری وجود داشته باشد بخشی از مسیر ورود بنزین به انژکتورها مسدود شده و این اتفاق موجب می‌شود تا موتور به درستی کار نکرده و در زمان کار کردن لرزش داشته باشد. 

دقت داشته باشید که در زمان تعویض فیلتر بنزین بایستی از فیلترهای باکیفیت استفاده کنید. فیلترهای کار کرده و تقلبی موجب کاهش بازدهی خودرو و آسیب دیدن قطعات سیستم سوخت رسانی خواهند شد. در زمان تعویض لوازم یدکی هایما به اصل بودن قطعات دقت داشته باشید و تعویض قطعات را به دست افراد متخصص بسپارید. 

مهمترین دلایل خرابی فیلتر بنزین 

یکی از مهمترین دلایل خرابی فیلتر سوخت، زندگی کردن در مناطقی است که گرد و غبار داشته و باد خیر هستند. اما دلایل دیگری در خرابی فیلتر نقش دارند که به شرح زیر است: 

 • کیفیت بنزین مصرفی و درصد خلوص آن 
 • مدت زمان استفاده از فیلتر با توجه به تاریخ تعویض آن 
 • استفاده از فیلتر نامرغوب و تقلبی 

چند راه موثر برای جلوگیری از خراب شدن فیلتر 

برای افزایش عمر مفید فیلتر بنزین توصیه می‌شود از قطعات اصل و باکیفیت استفاده شود. این قطعات طول عمر بیشتری داشته و عملکرد بهتری دارند. اما قطعات تقلبی خیلی زود کارایی خود را از دست داده و خراب می‌شوند. علاوه بر این استفاده از بنزین مناسب با درصد خلوص بالا در افزایش عمر و جلوگیری از خراب شدن فیلتر بنزین نقش بسیار مهمی دارد. توصیه می‌شود هر 50 هزار کیلومتر یا هر دو سال یکبار فیلتر بنزین را عوض کنید تا آسیبی به انژکتور و موتور وارد نشود. 

بهترین فیلتر بنزین چه مشخصاتی دارد؟ 

در زمان خرید فیلتر سوخت بایستی به چند نکته مهم توجه داشته باشید و فیلتر را متناسب با خودروی خود خریداری نمایید تا کارایی لازم را داشته و طول عمر بیشتری داشته باشد. از مهمترین مشخصات فیلتر بنزین خوب و باکیفیت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سازگار بودن با خودرو و تولید شده بر اساس استانداردهای بین المللی 
 • استفاده از متریال باکیفیت در ساخت قطعه 
 • طراحی دقیق برای جلوگیری از ورود ذرات آلاینده و نصب آسان 
 • سازگار بودن با نوع سوخت مصرفی خودرو 

سخن پایانی 

تعویض به موقع فیلتر بنزین در افزایش راندمان موتور و افزایش قدرت آن نقش بسیار مهمی دارد. علاوه بر این با استفاده از فیلتر می‌توان عمر مفید سایر قطعات سیستم سوخت رسانی را افزایش داد. به همین دلیل مهم است که با علائم خرابی فیلتر آشنا باشید تا در اسرع وقت برای تعویض این قطعه اقدام نموده و از آسیب دیدن سایر قطعات جلوگیری کنید. 

کارکرد صحیحی انژکتور وابسته به فیلتر و کیفیت بنزینی است که به موتور منتقل می‌شود. در نتیجه استفاده از فیلتر سالم و باکیفیت مزایای بسیاری برای خودرو به همراه خواهد داشت. توصیه می‌شود برای خرید قطعات مصرفی خودرو به فروشگاه‌ های مجاز و معتبر مراجعه فرمایید و از افراد متخصص راهنمایی بگیرید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *