مقاله

همه چیز درباره اکسل خودرو

exel

اکسل خودرو، میله یا شافتی است که چرخ ها را می چرخاند و وزن وسیله نقلیه شما را تحمل می کند. محورها اجزای ضروری هر وسیله نقلیه هستند و در سه نوع اصلی وجود دارند: اکسل جلو، اکسل عقب و اکسل خرد. بیایید انواع اکسل خودرو را تجزیه کنیم و نحوه انتخاب نسبت محور مناسب برای وسیله نقلیه خود را بررسی کنیم. اکسل خودرو همه خودرو ها موجود اند و مهم نیست در قطعات چانگان به دنبال آن باشید و یا قطعات دانگ فنگ.

اکسل خودرو چیست؟

اکسل خودرو

یکی از اجزای اصلی وسیله نقلیه شما، محورها شفت های مرکزی هستند که به چرخ ها متصل می شوند. به گفته برادران پارت، آنها معمولاً با چرخ ها می چرخند. از آنجایی که اکسل خودرو قدرتی را که چرخ ها را به حرکت در می آورد کنترل می کنند، هر وسیله نقلیه ای برای کار کردن باید دارای محور باشد.

یک ماشین چند محور دارد؟

همانطور که برادران پارت بیان می کند ، تعداد محورهای یک ماشین به نوع وسیله نقلیه بستگی دارد . در بیشتر موارد، اتومبیل ها دارای دو محور برای چرخاندن چرخ ها هستند. وسایل نقلیه بزرگتر که مسافر بیشتری حمل می کنند و چرخ های بیشتری دارند ممکن است محورهای بیشتری داشته باشند.

تشخیص تعداد محورهایی که ماشین شما یا هر وسیله نقلیه دیگری دارد آسان است. فقط از کنار به ماشین خود نگاه کنید، سپس جفت لاستیک ها را بشمارید. اکثر خودروها در مجموع دارای چهار لاستیک یا دو مجموعه لاستیک هستند که یکی در جلو و دیگری در عقب است. دو مجموعه لاستیک برابر با دو محور هستند.

عوامل تعیین کننده نوع محور در خودرو

چندین عامل تعیین می کند که یک وسیله نقلیه به چه نوع محوری نیاز دارد. به عنوان مثال، الزامات فنی و مقدار نیروی تولید شده در تعیین نوع محور کمک زیادی می کند.

برخی از خودروها دارای محورهای از پیش طراحی شده در قالب های استاندارد هستند. برخی دیگر اکسل خودرو سفارشی شده ای دارند که متناسب با نیازها و مشخصات خودرو است. اکسل خودرو سفارشی برای خودروها بهترین کارایی را دارند، زیرا امکان کنترل شخصی تر روی چرخ ها را فراهم می کنند. این محورها می‌توانند سرعت و گشتاور چرخ‌ها را تا حد زیادی تنظیم کنند.

انواع اکسل خودرو

محورها در سه نوع استاندارد عرضه می شوند :

اکسل خودرو

اکسل عقب: این محور وظیفه انتقال نیرو به چرخ های محرک را بر عهده دارد. این در دو نیمه به نام نیم شفت شناخته می شود که توسط دیفرانسیل به هم متصل می شوند. در بیشتر موارد، محورهای عقب فعال هستند، به این معنی که با چرخ های خودرو می چرخند.

محور جلو: این محور در جلوی خودرو قرار دارد و وظیفه کمک به فرمان و پردازش ضربات از سطح ناهموار جاده را بر عهده دارد. آنها دارای چهار قسمت اصلی هستند که عبارتند از تیر، پین گردان، میله مسیر و محور خرد. محورهای جلو باید تا حد امکان محکم باشند و به همین دلیل است که معمولاً از فولاد کربنی یا فولاد نیکل ساخته می شوند.

محورهای خرد : محورهای خرد به چرخ‌های جلوی خودرو متصل می‌شوند، با پایه‌هایی که این محورها را به محور جلو متصل می‌کنند.

انواع اکسل عقب

همه محورهای عقب یکسان نیستند، زیرا روش های پشتیبانی و نصب نوع را تعیین می کنند. طبق گفته مهندسان پست ، سه نوع محور عقب وجود دارد:

محور نیمه شناور: این محور عقب چرخ را به فلنج در قسمت بیرونی محور محور متصل می کند و آن را محکم نگه می دارد. یکی از یاتاقان ها محور محور را پشتیبانی می کند و دیگری به داخل محفظه محور می رود. از آنجایی که دارای دو یاتاقان است، یک محور نیمه شناور برای تولید گشتاور یکسان باید بزرگتر از سایر گزینه ها باشد. محورهای نیمه شناور برای خودروها، SUV ها و کامیون های سایز متوسط ​​مانند پیکاپ های نیم تنی و سبک استفاده می شود.

محور کامل شناور: مطابق با نام خود، این نوع محور به لطف دو یاتاقان به طور موثر در جای خود شناور می شود و موقعیت خود را حفظ می کند. این فقط برای انتقال گشتاور رانندگی طراحی شده است. محورهای تمام شناور معمولاً برای وسایل نقلیه بزرگتر مانند کامیون های سنگین کار می کنند. برخی از کامیون‌های سایز متوسط ​​که ظرفیت بکسل بزرگ‌تری دارند یا آن‌هایی که به طور گسترده از سیستم چهار چرخ متحرک استفاده می‌کنند نیز می‌توانند از محورهای شناور کامل بهره ببرند.

محور شناور سه چهارم: پیچیده تر از محور نیمه شناور است و همچنین قابل اعتمادتر است. این به حفظ تراز چرخ ها کمک می کند و نیروی رانش جانبی و گشتاور حرکتی را کنترل می کند.

انواع اکسل جلو

طبق گفته برادران پارت ، وسایل نقلیه دارای دو نوع اصلی محور جلو هستند. اینها هستند:

محور جلو ثابت: این محورها در جای خود باقی می مانند و با چرخ ها نمی چرخند. اکثر محورهای جلو مرده و دیفرانسیل دارای محفظه هایی هستند که از تماس آنها با آب یا خاک جلوگیری می کند.

محور جلو متحرک: برخلاف محورهای جلوی مرده، محورهای جلوی زنده، نیروی محرکه را از گیربکس به چرخ‌های جلو منتقل می‌کنند.

انواع محورهای خرد

2 نوع محور خرد وجود دارد:

الیوت: در این نوع از یک کینگ پین، یک یوغ و یک کاتر برای اتصال به محور جلو استفاده می شود.

الیوت معکوس: این نوع دارای آرایش مخالف یک محور خرد استاندارد الیوت است.

لاموئین: این نوع محور خرد دارای یک دوک L شکل به جای لولای نوع یوغی است.

چگونه بفهمیم که اکسل خودرو شما خراب است؟

از آنجایی که اکسل خودرو برای عملکرد خودرو شما ضروری هستند، مهم است که آنها را به درستی کار کنید. اگر یکی از علائم زیر را مشاهده کردید، می توانید بگویید که اکسل خودرو شما خراب است:

  • هنگامی که ماشین خود را در دنده قرار می دهید، صدای ناهنجاری بلندی می شنوید.
  • هنگامی که ماشین خود را کار می کنید، لرزش را احساس می کنید.
  • وسیله نقلیه شما با وجود اینکه در حال حرکت است به جلو یا عقب حرکت نمی کند.

چگونه نسبت محور مناسب را برای خودروی خود انتخاب کنید

علاوه بر مشخصات گشتاور، موتور و انتقال منحصر به فرد، بسیاری از کامیون ها دارای نسبت اکسل خودرو سفارشی نیز هستند. به گفته ادموندز ، نسبت محور مانند 3.55:1 به این معنی است که شفت محرک هر بار که چرخ یک بار بچرخد 3.55 بار می چرخد.

در بیشتر موارد، یک نسبت محور استاندارد برای اکثر رانندگانی که انتظار حمل بارهای بزرگ را ندارند، به خوبی کار می کند. با این حال، اگر قصد دارید تریلرهای سنگین را بکشید یا بارهای بزرگ را حمل کنید، ممکن است بالاترین نسبت محور ممکن را بخواهید.

اکسل خودرو

مسائل اکسل خودرو باید در نظر گرفته شود

هنگام انتخاب نسبت محور مناسب برای وسیله نقلیه خود، چند نکته را در نظر داشته باشید. یاد آوری:

  • برچسب پنجره خودرو داده های مصرف سوخت را برای نسبت محور استاندارد نشان می دهد. اگر خودرو دارای گزینه نسبت محور سفارشی باشد، مصرف سوخت به طور خودکار کمتر می شود.
  • مقایسه نسبت محورهای اختیاری خودروسازان مختلف غیرممکن است. اندازه های مختلف لاستیک بر روی دنده سیستم تأثیر می گذارد که بر رقم نهایی تأثیر می گذارد.
  • بسیاری از فروشندگان نسبت محورهای پایین تر را به عنوان دنده های بلند و نسبت محورهای بالاتر را به عنوان دنده های کوتاه می گویند. اولی معمولاً مسافت پیموده شده بنزین بهتری دارد، در حالی که دومی معمولاً می تواند بارهای سنگین تری را حمل کند.

فروشگاه برادران پارت با ارائه برترین قطعات اصل و وارداتی خودرو های چینی سلامت خودروی شما و سرنشینان آن را تصمین میکند. همچنین قطعات این شرکت با 6 ماه ضمانت ارائه میشود. برای تهیه اکسل عقب و جلوی انواع خودرو های چینی میتوانید همین الان از بخش فروشگاه وبسایت برادران پارت اقدام به ثبت سفارش نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *