مقاله

همه چیز درباره شفت خودرو

همه چیز درباره شفت خودرو

سیستم انتقال قدرت در خودروها اهمیت زیادی دارد و از کنار هم قرار گرفتن اجزای مختلفی تشکیل شده است. برای به حرکت در آمدن یک خودرو، باید تمام لوازم به درستی وظایف خود را انجام دهند که یکی از این اجزاء شفت خودرو است. 

شفت خودرو چیست؟

یکی از اجزایی که سیستم انتقال قدرت را شکل می‌دهد شفت خودرو است. نیرویی که توسط موتور خودرو تولید می‌شود باید به چرخ‌ها و محرک‌ها برسد تا خودرو حرکت کند. این کار توسط سیستم انتقال قدرت انجام می‌شود که شفت نیز جزئی از اجزاء مهم آن است. شفت خودرو در واقع بین اجزای مختلف سیستم انتقال قدرت ارتباط برقرار می‌کند. این قطعه به دو صورت متحرک و ثابت در سیستم حضور دارد و در هر دو حالت وظیفه خاصی را ایفا می‌کند.

  •    ثابت مانند یک میله است و همچون یک تکیه‌ گاه، چند جزء از سیستم را در کنار هم نگه می‌دارد و باعث حفظ ارتباط آن‌ اجزاء با هم می‌شود.
  •  متحرک همانطور که از نامش پیداست صرفا یک ارتباط دهنده بین اجزا نیست، بلکه نیروی چرخشی یا رفت و برگشتی را از یک سیستم به سیستم دیگر منتقل می‌کند. شفت‌ های متحرک زاویه دار هستند.

کاربرد آن چیست؟

این قطعه با توجه به نوع آن کاربرد متفاوتی نیز دارد. این قطعه در قسمت‌ های مختلف سیستم انتقال قدرت قرار دارد و اگر از نوع ثابت باشد برای نگهداری اجزاء عمل می‌کند. از آن برای سوار کردن چرخ تسمه، کلاچ‌ ها، چرخ‌ دنده‌ ها و دسته لنگ‌ ها استفاده می‌شود.

در صورتی که شفت از نوع متحرک باشد برای انتقال نیروی چرخشی به اجزاء مختلف از جمله چرخ‌ های خودرو نقش خود را ایفا می‌کند. به عبارتی می‌توان گفت مهم‌ ترین وظیفه آن انتقال گشتاور پیشرانه از دیفرانسیل یا گیربکس به چرخ‌ ها می‌ باشد.   

همه چیز درباره شفت خودرو

در کدام قسمت خودرو قرار دارد ؟

با توجه به اینکه در این مطلب قرار است همه چیز درباره شفت خودرو را در اختیار شما قرار دهیم پس باید بدانید که این قطعه دقیقا در کدام قسمت خودرو قرار می‌گیرد. در تمام خودروها تعدادی از این قطعه وجود دارد که در قسمت‌ های مختلف سیستم انتقال قدرت قرار گزفته اند. شفت خروجی در محور اصلی قرار دارد، همچنین این قطعه برای انتقال بهتر انرژی از دیفرانسیل به چرخ‌ های خودرو، از داخل دیفرانسیل به چرخ‌ های چپ و راست متصل می‌شود.

علائم خرابی آن چیست؟

از آنجایی که این قطعه نقش مهمی در بخش‌ های مختلف سیستم انتقال قدرت دارد علائم متعددی نیز به هنگام خراب شدن بروز می‌دهد، از جمله این علائم لرزش خودرو، حرکات غیرعادی خودرو، صدای ناهنجار در زیر خودرو و مشکل به هنگام دور زدن را می‌توان نام برد.

دلایل خرابی آن چیست؟

دلایل زیادی می‌تواند باعث خرابی این قطعه شود چرا که یک ارتباط دهنده بین اجزا سیستم انتقال قدرت است.

استفاده نادرست از دنده‌ ها، استفاده نادرست از ترمز دستی و ترمز، رها کردن سریع کلاچ که باعث ضربه زدن به ماشین می‌شود، بکسل کردن ماشین سنگین‌ تر، روشن شدن خودرو به وسیله دنده در حال حرکت از جمله مواردی هستند که می‌توانند خرابی شفت را به همراه داشته باشند.  

راه های جلوگیری از خرابی آن

برای جلوگیری از خرابی این قطعه و افزایش طول عمر آن بهتر است از لوازم با کیفیت استفاده کنید و در صورت بروز علائم خرابی به تعمیر کاران مجرب مراجعه کنید. این نکته را به یاد داشته باشید که برای اطمینان از کیفیت لوازم خودرو و بخصوص شفت خودرو به لوازم یدکی‌های معتبری همچون لوازم یدکی برادران پارت مراجعه کنید چرا که لوازم اصل را در اختیار شما قرار می‌دهند تا به صورت مکرر دچار خرابی شفت یا سایر قطعات خودرو نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *