مقاله

همه چیز درباره کروز کنترل 

کروز کنترل یکی از جدیدترین سیستم‌ های موجود در خودروهای مدرن است که برای کنترل سرعت خودرو و برای رفاه بیشتر رانندگان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سیستم در رانندگی‌های طولانی بسیار کاربردی بوده و کمک می‌کند تا سختی و خستگی رانندگی کاهش یابد. در این مقاله می‌خواهیم با این سیستم بیشتر آشنا شویم، با ما در برادران پارت همراه باشید. 

کروز کنترل چیست؟ 

در خودروهای امروزی کلیدی وجود دارد که با استفاده از آن می‌توانید سرعت خودرو را در وضعیت ثابتی تنظیم کرده و خودرو بدون دخالت راننده و بدون نیاز به فشردن پدال گاز همچنان سرعت خود را حفظ کرده و با سرعت ثابتی به حرکت خود ادامه می‌دهد. این سیستم در سفرهای جاده‌ای و مسیرهای طولانی و مستقیم بسیار کاربردی است و کمک می‌کند تا راننده کمتر احساس خستگی کند. 

با فعال کردن کروز کنترل بدون نیاز به فشردن پدال گاز و ترمز، خودرو با یک سرعت مشخص حرکت می‌کند و با فشردن دکمه‌ های موجود در خودرو می‌توان تنظیمات این سیستم را تغییر داد. در صورت فعال کردن کروز کنترل دیگر نیازی نیست در زمان رانندگی به طور مرتب سرعت خودرو را چک کنید و نگران جریمه شدن باشید. خودرو دقیقا با همان سرعتی که شما انتخاب کرده‌ای حرکت خواهد کرد و بیشتر از آن نمی‌شود. 

نحوه عملکرد کروز کنترل 

هنگام رانندگی با خودروهای معمولی باید پا را روی پدال گاز نگه دارید و هر زمان که سرعت خودرو افت کرد مجدد پدال را فشار دهید تا به سرعت دلخواه برسد. در این میان امکان دارد سرعت خودرو مقداری از حد مجاز بیشتر شود و جریمه شوید. به همین دلیل باید به طور مداوم سرعت خودرو را چک کنید تا از حد مجاز بیشتر نرود. اما با استفاده از سیستمی به نام کروز کنترل دیگر نیازی نیست نگران افزایش یا کاهش سرعت باشید. 

زمانی که شما کروز کنترل را در سرعت مورد نظر فعال می‌کنید تا موقعی که پدال ترمز را فشار ندهید به کار خود ادامه خواهد داد و خودرو با همان سرعت ثابت حرکت خواهد کرد. با فعال کردن این سیستم دیگر مشکلاتی از جمله رانندگی با سرعت غیر مجاز وجود نخواهد داشت و سرنشینان سفری ایمن را تجربه خواهند کرد. در مدل‌های جدید این سیستم قادر است خودروهای اطراف را تشخیص داده و در صورت نیاز سرعت خودرو را کم کند. 

زمانی که سیستم کروز کنترل فعال می‌شود، دریچه گاز و سرعت خودرو تحت کنترل بوده و بدون نیاز به فشردن پدال گاز، مقدار انرژی مورد نیاز برای حرکت کردن خودرو تامین می‌شود. این سیستم وظیفه دارد سوپاپ‌ها و دور موتور را مدیریت کرده و سرعت خودرو را در حالتی ثابت حفظ کند. 

کروز کنترل | برادران پارت

کروز کنترل در کدام قسمت خودرو قرار دارد؟

کلیدهای تنظیم سیستم کروز کنترل در هر خودرو متفاوت است. این کلید در برخی از خودروها بر روی فرمان تعبیه شده است و سایر کلیدهای کنترل کننده نیز در کنار کلید اصلی قرار دارند. اما در برخی از خودروها در کنار فرمان و بر روی داشبورد قرار دارد و سایر کلیدها نیز به ترتیب در طرفین کلید اصلی قرار داده شده است. معمولا کلید کروز کنترل را در جایی قرار می‌دهند که دسترسی به آن برای راننده آسان باشد و به راحتی بتواند آن را فعال یا غیر فعال کند. 

معرفی انواع کروز کنترل 

این سیستم با توجه به مدل خودرو چندین نوع مختلف دارد که در ادامه هر یک را به طور مختصر معرفی خواهیم کرد:

کروز کنترل مکانیکی 

این سیستم با استفاده از سیم گاز و به صورت موازی کار می‌کند. در این نوع یک سیم دیگر دریچه گاز را کنترل می‌کند و بدین ترتیب سرعت خودرو در حالت مورد نظر حفظ می‌گردد. 

کروز کنترل الکترونیکی 

در این مدل سیستم با استفاده از تجهیزات الکترونیکی و برقی تنظیمات دریچه گاز را مدیریت می‌کند و عملکرد سنسورها را تحت کنترل قرار می‌دهد تا خودرو با سرعت ثابتی به حرکت خود ادامه دهد. 

کروز کنترل تطبیقی 

یکی از بزرگترین مشکلات دو سیستم قبلی این بود که در صورتی که خودرو به سایر خودروها نزدیک می‌شود و یا ترافیکی در راه است راننده باید مستقیما وارد عمل شده و کنترل سرعت خودرو را به دست بگیرید. اما در مدل تطبیقی سرعت خودرو به طور هوشمند با نزدیک شدن به سایر خودروها کم شده و پس از گذر از آنها مجددا به حالت قبل باز می‌گردد. در نتیجه راننده با خیالی آسوده می‌تواند هدایت خودرو را به دست گرفته و نگران کاهش یا افزایش سرعت نباشد. 

کروز کنترل چه مزایا و معایبی دارد؟

از مهمترین مزایای استفاده از این سیستم هوشمند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • صرفه جویی در مصرف سوخت با تنظیم دریچه گاز 
  • ثابت ماندن سرعت خودرو و جلوگیری از جریمه شدن 
  • امکان افزایش و کاهش سرعت حین فعال بودن سیستم 
  • رانندگی آسان در مسیرهای طولانی و مستقیم 
  • کاهش استهلاک قطعات خودرو و افزایش عمر لوازم یدکی هایما 

و اما چند عیب استفاده از کروز کنترل عبارت است از: 

  • امکان خواب آلوده شدن راننده به دلیل سپردن سرعت خودرو به سیستم 
  • دشواری در فرمان پذیری خودرو در جاده‌های ناهموار و شرایط نامساعد جوی 
  • کاهش میزان دقت راننده در زمان رانندگی 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *